eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeWTO: handel międzynarodowy

WTO: handel międzynarodowy

2008-07-30 11:22

WTO: handel międzynarodowy

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Światowa Organizacja Handlu poinformowała, że po 9 dniach negocjacje w sprawie liberalizacji handlu międzynarodowego po raz kolejny zakończyły się fiaskiem.

Przeczytaj także: Polski budżet - 3,5 mld PLN deficytu

Uczestnicy cyklicznych spotkań od 2001 r. próbują ujednolicić reguły międzynarodowej wymiany, aby zwiększyć szanse krajów rozwijających się. Usilna obrona interesów największych potęg gospodarczych nie pozwala przełamać impasu. Największym problemem jest dostępność poszczególnych rynków: Unia Europejska i USA chcą zdecydowanego otwarcia rynków wschodzących na nowe inwestycje i usługi, a Chiny i Indie stają na czele rozwijających się państw, które naciskają na zwiększenie eksportu produktów rolnych do Europy i Stanów. Dodatkowo porozumienie komplikują dynamicznie zmieniające się ceny surowców i produktów rolnych, które utrudniają wyznaczenie limitów taryfowych na odpowiednim poziomie.

SYTUACJA NA GPW


We wtorek na wykresie WIG20 powstała trzecia biała świeca z rzędu, każdej towarzyszył spadek obrotów sugerujący ostrożność byków tuż przed oporem z okolic 2670 pkt. Przez cały dzień wskaźnik obejmujący 20 największych spółek znajdował się poniżej kreski, a wzrosty w końcówce to zasługa kilku pojedynczych transakcji na najpłynniejszych walorach. Niepokojąco wyglądał rozkład obrotów, ponieważ zdecydowana większość z 1,1 mld PLN na całym rynku przypadła na spółki, których papiery potaniały. Niższe ceny ropy naftowej nie sprzyjały już, jak to miało miejsce kilka sesji temu, koncernom paliwowym PKN Orlen oraz Lotos. Przed publikacjami wyników przez największe banki traciła znaczna część sektora finansowego.


GIEŁDY ZAGRANICZNE



Huśtawka nastrojów na światowych giełdach trwa w najlepsze. We wtorek indeksy na Wall Street odrobiły z nawiązką ponad dwuprocentowe spadki z poprzedniej sesji. Sytuacja przypomina nieco psychologiczną anegdotę o szklance do połowy pełnej lub do połowy pustej w zależności od nastawienia oceniającej osoby. Na amerykańskim parkiecie we wtorek górę wzięli optymiści - inwestorzy przykładający większą wagę wyników poszczególnych spółek oraz pierwszego od sześciu miesięcy wzrostu ufności konsumentów. Pomijając fakt, że badanie przeprowadza się na próbie 5000 konsumentów, to bardziej zastanawia kolejny paradoks, z jednej strony euforię wywołały wyniki U.S. Steel zarabiającej dzięki drogim surowcom, ale jako główny powód wzrostów na całym rynku podawano spadek ceny ropy naftowej. W Japonii indeksy także rosły, pomimo spadku produkcji w przemyśle.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: