Kurs EUR/PLN - chwilowa korekta
2008-07-30 11:26
Przeczytaj także: Ceny ropy w okolicach 122 USD
RYNEK KRAJOWY
Wartość euro wyrażana w złotych, po dynamicznej zwyżce do poziomu 3,2300, równie szybko powróciła do wcześniejszego przedziału wahań 3,2000-3,2100. Podobne zmiany obserwowaliśmy w notowaniach pary CHF/PLN. Nieco inaczej natomiast kształtował się wczoraj kurs USD/PLN. Ze względu na umocnienie dolara na światowych rynkach, kurs tej pary walutowej odnotował wzrost do poziomu 2,0600 i w pobliżu tej wartości kształtuje się również dzisiaj.
W najbliższych godzinach prawdopodobnie nie będziemy obserwować dużych zmian w notowaniach złotego. Większe wahania wartości polskiej waluty będą prawdopodobnie miały miejsce dopiero po przedstawieniu przez Radę Polityki Pieniężnej uzasadnienia do decyzji w sprawie stóp procentowych. Samo ogłoszenie tej decyzji nie powinno wpłynąć na rynek walutowy, gdyż pozostawienie kosztu pieniądza w naszym kraju na niezmienionym poziomie jest niemal pewne. Wspomniane uzasadnienie zostanie przedstawione na konferencji prasowej zaplanowanej na godzinę 15.00. Ostatnie tego typu publikacje RPP nie były formułowane w jednoznacznym tonie i trudno było prognozować z nich kolejne kroki Rady.
Obecnie uczestnicy rynku oczekują, iż zaraz po wakacjach koszt pieniądza w Polsce zostanie podniesiony. Jeśli przedstawiany dziś komunikat RPP utwierdzi ich w tym przekonaniu, złoty powinien zyskać na wartości. W takiej sytuacji zostanie podjęta kolejna próba przebicia przez kurs EUR/PLN istotnego wsparcia 3,2000. Jego pokonanie da szanse na dalsze silne umocnienie złotego. Jeśli jednak po raz kolejny okaże się ono barierą nie do przejścia, w notowaniach EUR/PLN naszym zdaniem nastąpi odreagowanie, którego skala będzie przynajmniej tak duża, jak krótkotrwały wzrost kursu tej pary walutowej, który obserwowaliśmy w minionym tygodniu.
RYNEK MIĘDZYNARODOWY
Na światowym rynku walutowym widoczna jest aprecjacja dolara. Wskutek korzystniejszego od prognoz odczytu danych makroekonomicznych z rynku nieruchomości (raport Case-Shillera) oraz również lepszego od prognoz odczytu wartości indeksu zaufania konsumentów, podawanego przez Conference Board, kurs EUR/USD „zanurkował” wczoraj do 1,5550, co jest najniższym jego poziomem od ponad miesiąca. Wzrost wartości dolara prowadzi często do spadku cen ropy naftowej. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia również podczas wtorkowej sesji. Wartość baryłki „czarnego złota” w kontraktach terminowych notowanych na giełdzie w Londynie spadła wczoraj do poziomu 121 USD.. Mocny dolar oraz taniejąca ropa naftowa stały się impulsem dla strony popytowej na światowych giełdach. Sesje w USA oraz w Azji zakończyły się zdecydowanie na plusach.
Z dzisiejszych danych makroekonomicznych ze strefy euro poznamy o godzinie 11.00 indeks zaufania konsumentów (prognoza spadku o 18 pkt.) oraz indeks nastroju w biznesie (spodziewany spadek o 0,02 pkt.). Ze Stanów Zjednoczonych poznamy natomiast raport ADP o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym (oczekuje się spadku o 60 tys.). Wpływ na cenę ropy naftowej może mieć natomiast publikowana jak zwykle w środę tygodniowa zmiana zapasów paliw w USA (przewiduje się wzrost zapasów benzyny o 400 tys. baryłek).
Wyższy od prognoz odczyt danych ze Stanów Zjednoczonych może skłonić inwestorów do kupna amerykańskiej waluty, co z kolei wpłynie naturalnie na dalsze spadki kursu EUR/USD. Dla dolara jednak większe znaczenie może mieć publikowana jutro z USA wartość PKB za II kw.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
![Polska waluta - tydzień pod znakiem umocnienia Polska waluta - tydzień pod znakiem umocnienia](https://s3.egospodarka.pl/grafika/rynek-walutowy/Polska-waluta-tydzien-pod-znakiem-umocnienia-A0LuJ3.jpg)
oprac. : T. Regulski, A. Mizera / Dom Maklerski TMS Brokers