Stopy procentowe w Polsce bez zmian
2008-07-30 20:24
© fot. mat. prasowe
Zgodnie z przewidywaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła wysokości stóp procentowych.
Przeczytaj także: WTO: handel międzynarodowy
Sama decyzja nie była niespodzianką dla analityków i obserwatorów rynku, i chociaż najważniejszy tradycyjnie był komunikat Rady z uzasadnieniem, tym razem nie dowiedzieliśmy się z niego niczego nowego. Władze monetarne stwierdziły, że sprowadzenie inflacji do celu wyznaczonego na poziomie 2,5 proc. może wymagać dalszego zacieśniania polityki pieniężnej. Koszt pieniądza pozostaje więc na poziomie 6 proc., ale rynkowe stopy, na podstawie których wyznaczane są raty kredytów (trzymiesięczny WIBOR), są wyższe o ok. 50 pkt. procentowych i odzwierciedlają oczekiwania dalszych podwyżek. Wśród głównych zagrożeń wymieniono spiralę cenowo-płacową w Polsce oraz inflację wywołaną wzrostami cen paliw oraz żywności na światowych rynkach, natomiast jako czynnik stabilizujący powinien działać wzrost import korzystający z mocnego kursu złotówki na rynku walutowym.SYTUACJA NA GPW
Olbrzymi optymizm inwestorów, który podniósł w środę najważniejsze indeksy o ok. 4 proc. na pierwszy rzut oka można tłumaczyć bardzo dobrymi wynikami dwóch dużych banków oraz Telekomunikacji Polskiej. Na wartości zyskało prawie 250 spółek z 357 notowanych na GPW i w odróżnieniu do poprzedniej sesji obroty potwierdzały siłę kupujących, bo na całym rynku wymieniono się papierami wartymi ok. 2,2 mld PLN, z czego ponad 2 mld przypadło na drożejące akcje. Przez cały dzień sprzyjała sytuacja na zagranicznych rynkach i kolejny raz GPW należała do najlepszych parkietów.
Jeden istotny fakt, który może sprowadzić na ziemię nadmiernych optymistów, to zjawisko nazywane "window dressing", czyli pompowanie indeksów przez fundusze inwestycyjne starające się przed końcem miesiąca poprawić wyniki. Ponadto słabe informacje z Europy znowu nie miały wpływu na zachowanie giełd, dlatego silne zwyżki warto wykorzystać do wyjścia z rynku.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : Łukasz Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce