Agencje ratingowe na oku Komisji Europejskiej
2008-08-01 11:32
Przeczytaj także: Strefa euro: wzrośnie inflacja?
PROGNOZA GIEŁDOWA
Spodziewana realizacja zysków po czteroprocentowym wzroście WIG20 okazała się przejściowa i po południu znaleźli się już chętni do nabycia akcji po obecnych cenach. W dalszym ciągu twierdzę, że 350 pkt. w dwa tygodnie, to zbyt szybki ruch dla tego indeksu i powinniśmy spodziewać się powrotu poniżej 2700 pkt., aby przed dalszymi wzrostami rynek zaakceptował nowe ceny akcji. Jeżeli okaże się, że informacje o wzroście bezrobocia w USA nie będą bardzo złe, mamy szansę na ustanowienie lokalnych wierzchołków.
WALUTY
Dyskusja o recesji w USA jest w tym momencie czysto akademicka, ponieważ z wielu niezależnych źródeł wyraźnie widać, że Amerykanie zaciskają pasa, a to czy PKB minimalnie wzrósł czy spadł nie zmienia istotnie sytuacji, gdyż jak się wczoraj okazało, urząd statystyczny może po kilku miesiącach zmienić dane historyczne.
W II kw. słaby dolar utrudniał zaopatrywanie się w surowce i materiały, ale ratował gospodarkę poprzez stymulowanie eksportu. W piątek poznamy dane z rynku pracy - pozytywną niespodzianką byłoby utrzymanie liczby bezrobotnych na dotychczasowym poziomie. Rano dolar zyskiwał nieznacznie wobec euro i jena, ale inwestorzy wyraźnie przyjęli wyczekującą postawę. Złoty był również stabilny i poruszał się w okolicy poziomów z czwartku - za euro płacono 3,211 PLN, za dolara 2,060 PLN, a franka 1,965 PLN.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : Łukasz Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce