Istotne dane makroekonomiczne
2008-08-01 20:42
Przeczytaj także: Rynek finansowy miał ciekawy tydzień
Rynek krajowy
Zgodnie z prognozami stopy proc. pozostały na niezmienionym poziomie. Tuż przed decyzją RPP złoty nieznacznie się osłabiał. Jednak po „jastrzębim” komunikacie RPP polska waluta wrócił na drogę wzrostu. Obecnie najbardziej prawdopodobny wydaje się wariant podwyżki kosztu pieniądza we wrześniu lub październiku.
Kurs EUR/PLN poruszał się w obecnym tygodniu w kanale 3,2000-3,2300. Po raz kolejny zatem wsparcie na poziomie 3,2000 nie zostało przełamane. Przebicie tego poziomu otworzyłoby drogę do dalszych spadków euro. Warto zaznaczyć, iż trend EUR/PLN jest wciąż spadkowy, a poziomem docelowym w najbliższej perspektywie może być poziom 3,1800. Niska płynność rynku sprzyja nerwowym ruchom na złotym. Dlatego w ostatnich dniach zmienność rynku EUR/PLN była gwałtowna, ale ograniczona przedziałem wahań 3,20-3,23.
Silniejsza pozycja dolara na świecie doprowadziła do wzrostu notowań USD/PLN. Wzrosty na tej parze walutowej widoczne były szczególnie we wtorek, po korzystnym odczycie danych z USA. W czwartek natomiast słabsze PKB nie powstrzymało wzrostów kursu USD/PLN. Na tej parze mamy do czynienia z odreagowaniem. Potwierdzeniem korekty może być wygenerowanie sygnału kupna na wykresie dziennym zarówno przez przecięcie średnich kroczących, jak i przez MACD.
Kluczowym dla rynku złotego będzie zbliżające się posiedzenie ECB. Jeśli komunikatu rady ECB będzie zinterpretowany jako gołębi, to złoty może zyskiwać na wartości. Staje się, bowiem prawdopodobne, że ECB nie zwiększy już bardziej kosztów pieniądza w tym roku. W Polsce nadal możliwa pozostaje jeszcze jedna podwyżka stóp proc. o 25 pkt.
![Kurs EUR/PLN - tydzień konsolidacji Kurs EUR/PLN - tydzień konsolidacji](https://s3.egospodarka.pl/grafika/rynek-walutowy/Kurs-EUR-PLN-tydzien-konsolidacji-A0LuJ3.jpg)
oprac. : Adam Mizera / Dom Maklerski TMS Brokers