Rynki finansowe 28.07-01.08.08
2008-08-01 20:44
© fot. mat. prasowe
PKB w Stanach Zjednoczonych rósł w II kw. 2008 r. w tempie 1,9 proc. Inflacja w strefie euro jest najwyższa od wprowadzenia wspólnej waluty i wynosi 4,0 proc. Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła główną stopę procentową na poziomie 6,0 proc.
Przeczytaj także: Rynki finansowe 21-25.07.08
RYNEK WALUTOWY
Polski rynek walutowy
Na rynku walutowym złoty przestał się umacniać ponieważ RPP wyraźnie zwróciła uwagę na spowolnienie gospodarcze w USA i Europie, które nie pozostanie bez wpływu na krajową gospodarkę. Euro i frank szwajcarski podrożały o 0,4 proc., a dolar o 1,3 proc. Lipcowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej nie przyniosło wielkich zmian w postrzeganiu polityki monetarnej na najbliższe miesiące - jesienna podwyżka wydaje się być przesądzona. Z wypowiedzi niektórych decydentów wynika, że dopiero druga sprowadzi inflację do celu wynoszącego 2,5 proc. Szczyt tegorocznej inflacji według Mariana Nogi z RPP przypadnie na sierpień, ponieważ poziom odniesienia z ubiegłego roku jest bardzo niski - w sierpniu 2007 r. inflacja wyniosła zaledwie 1,5 proc. Kolejny skok cen może przypaść na przełom stycznia i lutego 2008 r., kiedy po uwolnieniu, w górę pójdą ceny energii.
fot. mat. prasowe
Zagraniczne rynki walutowe
W tym tygodniu poznaliśmy garść danych makroekonomicznych z Europy i Stanów Zjednoczonych, z których wynika, że "teoria rozłączania", mówiąca o uniezależnianiu się najważniejszych światowych gospodarek, ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. PKB w USA rósł według wstępnych szacunków w II kwartale w tempie 1,9 proc., co normalnie uznalibyśmy za całkiem niezły rezultat, ale w głównej mierze było to zasługą specjalnego programu rządowego, który zasilił domowe budżety Amerykanów wysokimi jednorazowymi zwrotami podatków. Inflacja w strefie euro wyniosła w czerwcu 4,1 proc. i była najwyższa od wprowadzenia wspólnej waluty w 1999 r., natomiast wyprzedzające koniunkturę indeksy PMI dla większości krajów znajdują się poniżej 50 pkt., czyli w strefie wskazującej na recesję. Po piątkowych danych o wzroście bezrobocia w USA do 5,7 proc. dolar nadal był droższy wobec euro i jena niż przed tygodniem. Kurs eurodolara wynosił
ok. godz. 15.00 1,553 USD, a pary USD-JPY 107,6 USD.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : Łukasz Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce