USA: Fed zostawi stopy procentowe?
2008-08-05 11:05
© fot. mat. prasowe
Inwestorzy są pewni, że Fed nie zdecyduje się dziś na podwyżki stóp mimo rosnącej inflacji, ponieważ ryzyko wywołania recesji wciąż jest zbyt duże.
Przeczytaj także: Stopy procentowe nadal bez zmian?
Zresztą spowolnienie gospodarcze samo w sobie może działać antyinflacyjnie. Jego skutki widzimy bowiem choćby w notowaniach ropy - wczorajszej nocy cena baryłki spadła poniżej 120 dolarów, co może pomóc bankom centralnym w walce z inflacją nie gorzej niż podwyżki stóp. Dziś poznamy także indeksy koniunktury w sektorze usług w strefie euro i w USA. W obydwu przypadkach ekonomiści oczekują spadku do 48 pkt. Przypomnijmy, że spadek poniżej 50 pkt oznacza recesję sektora. Tymczasem usługi odpowiadają za wytworzenie 80 proc. amerykańskiego PKB. Dane, które zostaną opublikowane o 16-tej naszego czasu mogą mieć wpływ na zachowanie rynków.SYTUACJA NA GPW
Poniedziałkową sesję można opisać jako przedłużenie korekty spadkowej o trzecią sesję z rzędu. Obroty pozostały niewysokie (883 mln PLN na całym rynku akcji), a przy tym skoncentrowały się one na akcjach trzech zaledwie spółek - papiery KGHM, Pekao i PKO BP przyciągnęły połowę wartości wszystkich transakcji. Akcje całej trójki traciły, a najmocniej KGHM, który spadł o 7,8 proc. Inwestorzy reagowali w ten sposób na spadek notowań miedzi, ale także dyskontowali dalszy możliwy spadek popytu na metale przemysłowe na świecie. PKO BP potaniało o 3,5 proc. Bank poda w piątek wyniki kwartalne. Można mówić o obawach inwestorów nie tyle o zawartość raportu kwartalnego, a raczej o realizację zysków, która może się dokonać po samej publikacji. PKO BP ma bowiem za sobą udaną serię wzrostową. W poniedziałek podrożały papiery 104 spółek, potaniały 174. Przewaga obrotów przy taniejących jak 2,5 do 1.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
W poniedziałek na Wall Street mieniło się od czerwonego koloru i spośród amerykańskich indeksów tylko DJIA zdołał na kilka minut przebić się powyżej poziomu z piątku. Pozytywnym sygnałem dla inwestujących w akcje jest fakt, że fundusze hedgingowe zmieniły nastawienie do ceny ropy i pierwszy raz od 17 miesięcy posiadają więcej krótkich pozycji w kontraktach, tzn., że liczą na dalsze spadki. Nie ratuje to jednak linii lotniczych będących w podbramkowej sytuacji - w USA niektórzy przewoźnicy każą płacić klientom za kawę na pokładzie czy ciepły koc i poduszkę, które do niedawna były oczywistym standardem wliczonym w cenę biletu. We wtorek poznamy wyniki AirFrance KLM i Iberii, nie należy jednak oczekiwać fajerwerków, bo prognozy mówią o spadku ich zysków o ok. 50 i 80 proc. Lufthansa zagroziła, że zwolni strajkujących pilotów. W Azji akcje taniały.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : Ł. Wróbel, E. Szweda / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce