USA: indeks ISM wzrósł do 49,5 pkt.
2008-08-05 18:48
© fot. mat. prasowe
Indeks ISM dla sektora usług w USA wzrósł nieoczekiwanie do 49,5 pkt z 48,2 pkt przed miesiącem, podczas gdy oczekiwano jego spadku do 48 pkt.
Przeczytaj także: USA: Fed zostawi stopy procentowe?
Dane o tyle istotne, że sektor usług odpowiada za prawie 90 proc. amerykańskiego PKB. Jakakolwiek poprawa jest niezwykle pożądana, choć trzeba pamiętać, że indeks wciąż znajduje się poniżej poziomu 50 pkt, a właśnie ten poziom odgradza recesję sektora od rozwoju.Mimo wszystko inwestorzy odebrali wiadomość jako pozytywną - na równi z taniejącą ropą indeks ISM był krótko po publikacji "driverem" wzrostów w Nowym Jorku (co ciekawe wczoraj taniejąca ropa wg. komentatorów we wzrostach przeszkadzała). Gorsze dane nadeszły natomiast z Europy. Sprzedaż detaliczna w strefie euro spadła r/r o 3,1 proc., a oczekiwano spadku o 1,2 proc. Indeks sektora usług w Europie przyjął wartość 48,3 pkt - tyle, ile oczekiwano.
SYTUACJA NA GPW
Przebieg wtorkowej sesji może napawać optymizmem - większość indeksów wyraźnie wzrosła przy stosunkowo dużej aktywności inwestorów. Obroty na całym rynku zbliżyły się do 1,6 mld PLN, z czego przeważająca część przypadła na najpłynniejsze walory z WIG20. Przed sesją niezłymi wynikami za II kw. pochwaliły się duże spółki z sektora budowlanego: PBG oraz Polimex - Mostostal i ich akcje szły w ciągu dnia mocno w górę.
Kolejną kiepską sesję zaliczył natomiast KGHM, któremu przestała sprzyjać sytuacja na rynku miedzi, gdzie podobnie jak w przypadku innych towarów od kilkunastu dni obserwujemy odwrócenie wzrostowego trendu. Cena ropy naftowej spadła w okolice 118 USD za baryłkę, co w średnim terminie korzystnie przekłada się na kondycję PKN Orlen i Lotosu, które kupują większość surowców energetycznych za granicą. WIG zyskał 1,2 proc., WIG20 1,7 proc., a mWIG40 0,4 proc.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce