Stopy procentowe w Czechach spadną?
2008-08-07 11:29
© fot. mat. prasowe
Co ciekawe dzisiejsze posiedzenie banku centralnego naszych południowych sąsiadów może mieć dla nas największe znacznie, o ile spełnią się pogłoski o możliwej obniżce stóp w tym kraju.
Przeczytaj także: USA: stopy procentowe bez zmian
Można powiedzieć, że banki centralne na świecie mają nieco większy komfort niż przed miesiącem. Co prawda statystyki są nieubłagane i presja inflacyjna wyraźnie rosła w minionych miesiącach (także w danych za lipiec), to obecny spadek cen ropy daje nadzieje na zmniejszenie tej presji w kolejnym okresie. Również rysujące się spowolnienie gospodarcze mimo wszystkich kłopotów, które niesie ze sobą, może pomóc w walce z cenami. Inwestorzy nie spodziewają po Banku Anglii i Europejskim Banku Centralnym zmiany stóp procentowych.SYTUACJA NA GPW
Sesja zaczęła się od wzrostu cen, w efekcie którego WIG20 znalazł się w okolicach 2750 pkt, a zarazem szczytu z ubiegłego tygodnia. Wzrost był efektem udanego przebiegu notowań w USA i poniekąd urzędowego nieco optymizmu. Szybko został wykorzystany do sprzedaży akcji, a WIG20 płynnie zszedł poniżej 2700 pkt, gdzie doczekał końcówki sesji.
Tu ponownie przewagę uzyskali sprzedający i zepchnęli indeks jeszcze niżej. Obroty wyniosły - na całym rynku akcji - prawie 1,4 mld PLN. To mniej niż w czasie wtorkowej - wzrostowej sesji - ale też zbyt dużo, by powiedzieć że była to tylko niewinna korekta spadkowa. Zwłaszcza, że korekta zabrała indeksom więcej niż zyskały one poprzedniego dnia. Wczoraj podrożały akcje 108 spółek, potaniały 185. Przewaga obrotów przy spadających jak 4,5 do 1.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Słabe wyniki kwartalne opublikowane przez ważne instytucje finansowe nie przeszkodziły w środę we wzrostach na Wall Street, chociaż otwarcie notowań wskazywało raczej na przewagę niedźwiedzi. Indeksy Dow Jones Industrial Average oraz S&P 500 zyskały po 0,3 proc. Najlepiej radził sobie sektor technologiczny i NASDAQ wzrósł o 1,2 proc.
Nie gasną dyskusje na temat kondycji banków, firm ubezpieczeniowych oraz pożyczkodawców, w których trudno doszukać się rzeczowych argumentów przemawiających za szybkim odrodzeniem się branży finansowej a trzykrotnie gorsze od oczekiwań wyniki Freddie Mac oraz decyzja o obniżeniu o 80 proc. dywidendy nie wniosły zbyt wiele optymizmu. Podobnie było w przypadku wyników największego ubezpieczyciela na świecie AIG, natomiast na plus zaskoczyła firma informatyczna Cisco. W Japonii NIKKEI spadł o 1 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce