eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeKurs dolara mocno rośnie

Kurs dolara mocno rośnie

2008-08-08 10:54

Wczorajsza sesja przyniosła dalsze osłabienie złotego. Deprecjacja polskiej waluty widoczna jest szczególnie na parze USD/PLN, której kurs wzrósł z poziomu wczorajszych dołków o ponad 6 groszy.

Przeczytaj także: Rynek walutowy czeka na decyzję banków

RYNEK KRAJOWY


Dziś rano para ta testowała opór 2,1550. Dynamiczny spadek wartości złotego zapoczątkowany został po wystąpieniu J.C. Tricheta, po tym jak Europejski Bank Centralny pozostawił główną stopę procentową na poziomie 4,25%. Oficjalny komunikat Prezesa ECB odebrany został przez inwestorów jako „gołębi”, Trichet wskazał bowiem na zagrożenie spowolnieniem gospodarczym. Po jego słowach para EUR/USD gwałtownie zniżkowała, a dolar zyskiwał również wobec wszystkich głównych walut. Ruch ten kontynuowany jest również dzisiaj.

Osłabieniu złotego pomogła także nieco zaskakująca decyzja Narodowego Banku Czech, który obniżył główną stopę procentową o 25 pb, do poziomu 3,50%. W popołudniowym komunikacie tego banku poinformowano, że rozważano obniżkę o 50 pb oraz że dalsze łagodzenie polityki pieniężnej jest niewykluczone. Wiadomość ta wpłynęła na osłabienie walut regionu, para EUR/CZK wzrosła ponad poziom 24,20, a EUR/HUF zwyżkowała do 236,70. Również rodzima waluta traci dziś na wartości, kurs EUR/PLN wzrósł do poziomu 3,2600. Od rana widać wzmożoną wyprzedaż złotego, bardzo możliwy jest wzrost kursu USD/PLN 2,1700 jeszcze w trakcie dzisiejszej sesji. Jeśli ruch spadkowy EUR/USD dalej będzie tak dynamiczny, to dalsze osłabienie złotego może być równie silne. Nieco inaczej wygląda sytuacja na parze EUR/PLN, która zachowuje się bardziej stabilnie.

Opór zlokalizowany na poziomie 3,2900 powinien powstrzymać dalsze osłabienie polskiej waluty względem euro. Deprecjację złotego obserwujemy również na innych parach walutowych, kurs GBP/PLN gwałtownie odbił się od dna i obecnie testuje ważny opór na poziomie 4,1500. Para CHF/PLN pokonała natomiast istotny psychologiczny poziom 2,0000, co otwiera drogę do dalszego osłabienia złotego względem franka, co najmniej o 2-3 grosze. Losy polskiej waluty powinny rozstrzygnąć się w trakcie dzisiejszej oraz poniedziałkowej sesji, pokonanie wspomnianych wyżej poziomów oporu oznaczać będzie dalszą deprecjację złotego.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY


Od połowy wczorajszej sesji obserwujemy dynamiczne umocnienie dolara amerykańskiego. Kurs EUR/USD spadł z poziomu 1,5500 na 1,5140. Tym samym zostało pokonane dolne ograniczenie przedziału wahań 1,5300-1,6000, w którym kurs tej pary walutowej przebywał od kilku miesięcy. Wartość euro wyrażana w dolarze spadła do najniższego od początku marca poziomu. Po pokonaniu bariery 1,5300 kolejnym celem dla EUR/USD stał się poziom 1,5000. Impuls do tak silnego spadku wspólnej waluty dało wystąpienie szefa Europejskiego Banku Centralnego. W komentarzu do decyzji o pozostawieniu stóp procentowych w strefie euro bez zmian, J.C. Trichet stwierdził, że gospodarka Eurolandu w III kw. będzie rozwijać się w dużo niższym tempie niż w pierwszych miesiącach tego roku.

Prezes ECB powtórzył, że głównym celem polityki pieniężnej banku, któremu przewodzi, pozostaje utrzymanie inflacji w ryzach, jednak z jego ust nie padła zapowiedź podwyżki stóp procentowych w najbliższych miesiącach. Po wystąpieniu J.C. Tricheta oczekiwania inwestorów na tego typu interwencje, które mogłyby zostać dokonane jeszcze w bieżącym roku, znacząco spadły, co dało impuls do silnej wyprzedaży wspólnej waluty. Euro znacznie straciło na wartości również względem jena japońskiego. Kurs EUR/JPY zszedł do najniższego od trzech tygodni poziomu 166,60.

W ślad za spadkami kursu EUR/USD, w dół podąża również para GBP/USD. Wartość funta wyrażana w dolarze zeszła do najniższego w tym roku poziomu 1,9260. Od dalszych spadków ograniczać ją będzie minimum z 2007 r., tj. bariera 1,9170 oraz psychologiczne wsparcie 1,9000. Zejście nawet do drugiego ze wspomnianych poziomów w najbliższych dniach jest jak najbardziej możliwe, zwłaszcza, że kurs EUR/GBP znalazł się w pobliżu istotnego wsparcia 0,7830, co może hamować dalszą deprecjację euro względem funta. Zniżka kursu EUR/GBP w ostatnich godzinach ograniczała siłę spadku pary GBP/USD.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: