PKB Niemiec lepsze od oczekiwań
2008-08-14 19:19
© fot. mat. prasowe
Wprawdzie PKB Niemiec w II kwartale spadł o 0,5 proc. w porównaniu do I kwartału, ale spodziewano się spadku o 0,8 proc. Rok do roku PKB wzrósł o 3,1 proc. (oczekiwano 1,6 proc.).
Przeczytaj także: Dziś inflacja w Niemczech, USA i strefie euro
Wzrost gospodarczy w eurolandzie spełnił oczekiwania ekonomistów i w porównaniu do II kwartału 2007 wyniósł 1,5 proc. (spadł jednak o 0,2 proc. w porównaniu do I kwartału). W całej gospodarce unijnej wzrost wyniósł 1,7 proc. Lepsze dane dotyczyły inflacji - ta mierzona przez eurostat spadła w lipcu o 0,2 proc. w porównaniu do czerwca (oczekiwano spadku o 0,1 proc.), a rok do roku wyniosła 4,0 proc. (oczekiwano 4,1 proc.). Ten pozytywny wydźwięk zatarły zupełnie informacje z USA, gdzie inflacja konsumentów wzrosła w czerwcu o 0,8 proc. (5,6 proc. r/r) wobec oczekiwanych 0,4 proc. Scenariusz stagflacji staje się zatem coraz bardziej prawdopodobny w Stanach.SYTUACJA NA GPW
W czwartek inwestorzy na warszawskiej giełdzie myśleli już o długim weekendzie, chociaż obroty w wysokości 1 mld PLN można uznać za przeciętne jak na sezon wakacyjny. Przez większą część dnia indeksy utrzymywały się na lekkich plusach, ale publikacja słabych danych w USA negatywnie zaważyła na końcowym wyniku i WIG20 oraz WIG spadły o 0,4 proc. Ostatnie spółki publikowały w czwartek kwartalne księgi finansowe i te, które popisały się lepszymi od oczekiwań wynikami zostały wynagrodzone przez akcjonariuszy pokaźnymi wzrostami kursów akcji.
Papiery KGHM zyskały ponad 2 proc., a walory Getin Holding podrożały o prawie 4 proc. W drugim kwartale banki notowane na warszawskim parkiecie poprawiły zyski przeciętnie o 5 proc. w odniesieniu do ubiegłego roku i o tyle samo przewyższyły szacunki analityków, chociaż trzeba uczciwie stwierdzić, że wśród nich były również takie, które zarobiły o jedną trzecią mniej niż II kw. 2007 r.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce