Zatrudnienie w Polsce wzrosło o 4,7%
2008-08-18 18:36
Przeczytaj także: Zatrudnienie i produkcja w Polsce, nieruchomości w USA
W poniedziałek wyniki spółki surowcowej BHP Billiton, która zarobiła w II kw. o 30 proc. więcej niż przed rokiem, zachęcały inwestorów w Europie do kupowania akcji. Przez cały dzień popyt był raczej umiarkowany, ale pod koniec sesji indeksy ruszyły w dół wzorem otwarcia poniżej kreski giełd w USA. Według doniesień jednej z agencji informacyjnych ze względu na brak płynności na rynku międzybankowym emisja obligacji długoterminowych była w ostatnich miesiącach najdroższa w historii i nic nie wskazuje na to by sytuacja szybko uległa poprawie. W poniedziałek inwestorów zaskoczyła większość publikacji makroekonomicznych z Europy - w Szwajcarii sprzedaż detaliczna wzrosła tylko o 0,7 proc. (oczekiwano wzrostu o 3,2 proc. r/r), strefa euro miała deficyt zamiast spodziewanej nadwyżki w handlu zagranicznym, a w Wielkiej Brytanii nieruchomości potaniały bardziej niż prognozowano.WALUTY
Strefa euro zanotowała nieoczekiwanie deficyt w handlu zagranicznym w czerwcu na poziomie 100 mln euro. Niby niewiele, ale oczekiwano nadwyżki 1,2 mld euro. Dane rzecz jasna nie pomogły wspólnej walucie, która próbowała powrócić do przełamanej w piątek bariery 1,48 USD. Kończymy kursem o centa niższym czyli w okolicach 1,47 USD.
U nas złoty tracił na wartości, a w pewnym momencie euro kosztowało już 3,345 PLN. Dane o wzroście wynagrodzeń i zatrudnienia ostudziły zapędy tych inwestorów, którzy uznali, że stopy procentowe w Polsce mogą już tylko spadać, a wraz z nimi złoty. Pod koniec dnia euro było wyceniane na mniej niż 3,32 PLN. Dolar wart był 2,258 PLN, a frank 2,054 PLN (w ciągu dnia nawet 2,07 PLN).
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce