Zatrudnienie w Polsce wzrosło o 4,7%
2008-08-19 12:46
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza techniczna
EUR/PLN
fot. mat. prasowe
Wczorajsze dane z Polski na temat przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia, nieco wyższe od konsensusu rynkowego, pomogły PLN nieco zyskać na wartości. Tempo wzrostu wynagrodzeń wciąż przekracza tempo wzrostu wydajności pracy. Obecnie dla RPP bardzo istotne pozostają dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Dziś rano D.Filar z RPP powiedział, że zahamowanie wzrostu cen wymaga dalszego zaostrzenie polityki monetarnej. Jego zdaniem skuteczne wyhamowanie wzrostu inflacji bazowej, a następnie jej obniżenie mogłoby się dokonać dzięki jednej lub dwóm podwyżkom stóp. Jednak odkładanie decyzji w czasie nie sprzyja walucie polskiej wobec pogorszenia się sentymentu do walut w regionie. EURPLN zdołał nieco odrobić wczorajsze spadki. Kurs utrzymuje się powyżej 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym, a obecnie celem dalszych wzrostów jest poziom 3,35.
fot. mat. prasowe
EUR/USD
Euro od rana znajduje się pod presją w oczekiwaniu na publikację indeksu nastroju ZEW z Niemiec. Eurodolar ustanowił nowe minimum lokalne, tym samym negując szansę na odbicie korekcyjne po wczorajszej stabilizacji. Dzisiejsze publikacje makroekonomiczne w dalszym ciągu mogą sprzyjać dalszemu umocnieniu waluty amerykańskiej, która obecnie zyskuje na wartości dzięki słabszym publikacjom z innych gospodarek. Obecnie najbliższy opór wyznacza ostatnie maksimum lokalne w okolicy 1,4770, natomiast wsparcie widzielibyśmy na poziomie 1,4580, które z kolei wyznacza linia poprowadzona po ostatnich minimach na wykresie godzinowym. Z technicznego punktu widzenia sygnałem do korekty będzie dopiero przełamanie 100-okresowej średniej na wykresie 1h.
fot. mat. prasowe
GBP/USD
W opublikowanym artykule dla gazety The Sun członek MPC powiedział, że głównym celem Banku Anglii pozostanie walka z inflacją, pomimo pojawiających się głosów za rozluźnieniem polityki monetarnej w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego. Zdaniem Besley’a zwalczenie inflacji będzie najlepszą bazą do poprawy kondycji gospodarki brytyjskiej. Pomimo wyhamowania spadków w dniu wczorajszym i obrony ostatniego minimum lokalnego utrzymuje się presja na GBP. GBPUSD broni jednak poziomu wynikającego ze 100% równości dwóch fal spadkowych. Dzisiejszy lepszy odczyt danych z gospodarki amerykańskiej może być symptomem do dalszych spadków.
fot. mat. prasowe
USD/JPY
Decyzją Banku Japonii główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 0,5%. BoJ jednak jest coraz bardziej pesymistyczny, jeśli chodzi o kondycje gospodarki japońskiej. Największe zagrożenie widzi w utrzymującej się niestabilności na rynkach finansowych oraz globalnym spowolnieniu. Dolarjen broni linii trendu wzrostowego i w ostatnim czasie pozostaje w dość wąskim zakresie wahań. Dopóki wsparcie na poziomie 108,80 jest bronione, to obecny trend wzrostowy nie jest zagrożony.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
![Eurodolar – niedaleko silnych oporów Eurodolar – niedaleko silnych oporów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/komentarz-walutowy/Eurodolar-niedaleko-silnych-oporow-132908-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Anna Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A.