eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeUSA: rynek nieruchomości nadal słaby

USA: rynek nieruchomości nadal słaby

2008-08-20 12:15

USA: rynek nieruchomości nadal słaby

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Opublikowane w dniu wczorajszym dane z USA potwierdziły słabą kondycję gospodarki amerykańskiej. Po pierwsze pogłębiają się problemy na rynku nieruchomości.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Liczba nowych inwestycji budowlanych spadła w lipcu o 11% w ujęciu miesiąc do miesiąca, zaś liczba pozwoleń na budowy spadła w tym okresie o 17,7%. Po drugie inflacja przyspiesza. Opublikowane w poprzednim tygodniu dane na temat inflacji CPI były dużo wyższe w skali roku od oczekiwań analityków, natomiast wczorajsze dane Departamentu Pracy wskazały, że ceny produkcji przemysłu rosną również w wyższym tempie. Po trzecie sektor finansowy w dalszym ciągu odczuwa skutki kryzysu subprime.

Niepokój w sektorze finansowym wywołała między innymi prognoza analityków JP Morgan Securities, że bank inwestycyjny Lehman Brother będzie musiał w trzecim kwartale utworzyć kolejne rezerwy w związku ze stratami poniesionymi w wyniku zaangażowania na rynku kredytów hipotecznych. Na rynku utrzymuje się niepewność, która powoduje, że trudno jest o przekonanie, że to co najgorsze gospodarka w USA ma już za sobą. Perspektywa poprawy sytuacji w USA oddala się. Mieszanka danych makroekonomicznych w konsekwencji przyczyniła się do niewielkiego osłabienia dolara. Nie jest zaskoczeniem, że inflacja w USA jest poważnym problemem, na natomiast część inwestorów miała nadzieje na poprawę sytuacji na rynku nieruchomości. Waluta amerykańska dodatkowo znalazła się pod presją z powodu obicia na rynku surowców. Jeśli ta tendencja się utrzyma, to możliwy jest ruch korekcyjny na dolarze.

Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie publikacja notatek z ostatniego posiedzenia Banku Anglii. Bardzo ważny będzie wynik głosowania w sprawie stóp procentowych, a także sam wydźwięk komunikatu. Bardziej gołębie sformułowania przyczynią się do dalszej wyprzedaży funta. Z Kanady zapoznamy się z danymi na temat sprzedaży detalicznej.

Jeśli chodzi o rynek krajowy, to złoty powinien pozostawać dość stabilny w oczekiwaniu na dane z Polski dotyczące inflacji PPI i dynamiki produkcji przemysłowej.

Najważniejsze wiadomości


  • US: Inflacja PPI: 1,2%m/m i 9,8%r/r wobec oczekiwań na poziomie 0,6%m/m i 9,3%r/r. Poprzednia wartość:1,8%m/m i 9,2%r/r.
  • US: Ilość wydanych pozwoleń na budowy: 937k wobec oczekiwań na poziomie 970k.
  • CA: Sprzedaż hurtowa:2,0% wobec oczekiwań na poziomie 0,7%.
  • GE: Indeks ZEW obrazujący nastroje inwestorów ukształtował się w sierpniu na poziomie -55pkt. wobec oczekiwań na poziomie -62pkt. Poprzednia wartość:-63,9pkt.
  • GE: indeks ZEW obrazujący obecną sytuację,to indeks ten spadł w sierpniu do poziomu -9,2pkt z 17pkt. w poprzednim okresie. Analitycy oczekiwali odczytu na poziomie 10pkt.
  • JP: Decyzją BoJ główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 0,5%.
  • US: Ilość rozpoczetych budów: 965k wobec oczekiwań na poziomie 960k.
  • PL: Zdaniem Dariusz Filara z RPP w lipcu inflacja bazowa mogła wynieść 2,2%, a do końca roku może ona przyśpieszyć do około 3%.

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, euro, kursy walut, funt, złoty, jen, dolar

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: