Inflacja w Polsce zgodnie z oczekiwaniami
2008-08-21 18:27
© fot. mat. prasowe
Zgodnie z oczekiwaniami inflacja bazowa (bez cen żywności i energii) w lipcu wyniosła 2,2 proc. - tyle samo co w czerwcu. Inflacja netto wzrosła z 3,4 do 3,5 proc.
Przeczytaj także: Inflacja w Polsce bez zmian?
Dane prezentują się zatem nieźle i faktycznie możemy być już blisko momentu, w którym inflacja osiągnie swój szczyt. Tego samego spodziewa się większość członków RPP, bowiem wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 25 pkt na lipcowym posiedzeniu został oddalony. Dominującym zdaje się być pogląd, wedle którego mocny złoty tamuje inflację skuteczniej niż działania RPP, a kolejne podwyżki stóp mogłyby umocnić naszą walutę jeszcze bardziej ze szkodą dla gospodarki. Tymczasem ZBP podał, że po I półroczu liczba udzielonych kredytów hipotecznych wyniosła 165 tys. W I kwartale było to 62 tys. (wg. danych ZBP), co oznaczałoby wzrost o 66 proc. q/q.SYTUACJA NA GPW
Przedostatnia w tym tygodniu sesja na GPW miała niemal identyczny przebieg jak ta ze środy: przez cały dzień na rynku obserwowaliśmy bierność zarówno kupujących jak i sprzedających akcje oraz dryfowanie indeksów poniżej poziomów zamknięcia z poprzednich notowań.
W ostatniej fazie straty zostały zniwelowane za sprawą arbitrażystów, którzy wykorzystują małą aktywność pozostałych inwestorów i dzięki kilku pojedynczym zleceniom kupna są w stanie wyciągnąć indeksy w górę. Przy obrotach na całym rynku sięgających 850 mln PLN, pod koniec notowań wystarczyło mniej niż 100 mln PLN, aby pomóc indeksom WIG i WIG20 wyjść na prostą po wcześniejszych blisko jednoprocentowych spadkach. Za sprawą przeceny akcji banku PKO BP o 2,6 proc. sektor finansowy wypadł w czwartek najsłabiej, natomiast nieźle radziły sobie spółki deweloperskie i budowlane.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce