Kurs dolara nadal spada
2008-08-22 12:50
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Dłuższa konsolidacja przy ostatnich maksimach lokalnych na dolarze, a także wybicie z istotnych zakresów cenowych, spowodowało, że obecna sytuacja techniczna sprzyja kontynuacji korekty ostatnich silnych spadków. Dolar znajduje się obecnie pod presją z powodu drożejących cen surowców i metali, utrzymujących się obaw o sytuacje w amerykańskim sektorze finansowym, a także przekonania, że jak na razie stopy w USA zostaną na obecnym poziomie 2,0%. Obecna korekta jest jak na razie jednak nie wielka, jeśli weźmiemy pod uwagę ostatnią skalę umocnienia dolara.Wczoraj rozpoczęła się coroczna konferencja w Jackson Hole a na dzień dzisiejszy jest zaplanowane wystąpienie szefa Fed na temat sytuacji na rynkach finansowych. Rynek oczekuje na to wydarzenie mając nadzieje, że Bernanke nakreśli przyszła politykę monetarną Fed. Jeśli w rzeczywistości tak by się stało i przemówienie nie koncentrowało by się wokół przeszłych zdarzeń, to możemy spodziewać się dużej zmienności w trakcie sesji amerykańskiej.
W dniu dzisiejszym poznamy kolejne dane z Wielkiej Brytanii. Dane na temat sprzedaży detalicznej w lipcu pozytywnie zaskoczyły rynek. Sprzedaż wzrosła o 0,8% w ujęciu miesiąc do miesiąca podczas gdy analitycy spodziewali się spadku kolejny miesiąc z rzędu na skutek narastających problemów, z jakimi zmaga się gospodarka brytyjska. Wyłamanie się z formacji trójkąta i bardziej optymistyczne dane przyczyniły się do kontynuacji ruchu korekcyjnego na GBPUSD. Ponadto ze strefy euro zostaną opublikowane dane na temat zamówień przemysłowych.
Najważniejsze wiadomości
- PL: Inflacja bazowa (lipiec): 2,2%
- E-Z: Indeks PMI obrazujący aktywność sektora usług spadł w sierpniu do poziomu 48,2pkt. z 48,3pkt. w lipcu.
- CA: Inflacja CPI: 0,3%m/m i 3,4%r/r wobec oczekiwań na poziomie 0,4%m/m i 3,4%r/r. Poprzednia 0,7%m/m i 3,1%r/r.
- US: Bezrobocie tygodniowe: 432k wobec oczekiwań na poziomie 440k. Poprzednia wartość:445k.
- UK: Sprzedaż detaliczna: 0,8%m/m i 2,1%r/r wobec oczekiwań na poziomie -0,2%m/m i 1,8%r/r. Poprzednia wartośc: -4,3%m/m i 1,8%r/r (dane miesięczne zrewiddowane z -3,9%).
- UK: Całkowite inwestycje w II kwartale (dane wstępne): -1,9%q/q wobec oczekiwań na poziomie -0,7%q/q.
- E-Z: Indeks PMI obrazujący aktywność przemysłu wzrósł w sierpniu do 47,5pkt. z 47,7pkt. w lipcu.
- US: Indeks Fed w lipcu: -12,7pkt. wobec oczekiwań na poziomie -12,6pkt.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : Anna Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A.