Rynek walutowy 18-22.08.08
2008-08-22 18:36
Ubiegły tydzień stał pod znakiem aprecjacji krajowej waluty. Na początku tygodnia poznaliśmy dane o dynamice przeciętnego wynagrodzenia, która pomimo prognozy 11,1% wyniosła 11,6% r/r.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 04-08.08.08
Złoty się umocniłWtorek i środa nie przyniosły istotnych rozstrzygnięć na parach złotówkowych. Warto odnotować, że ogłoszona w środku tygodnia dynamika produkcji przemysłowej, a także inflacja PPI wypadły gorzej niż wynosiły prognozy. Ogłoszona w czwartek inflacja bazowa w Polsce pozostała na niezmienionym poziomie 2,2% r/r. W piątek nastąpiło odreagowanie, które spowodowało wzrost zarówno kursu EUR/PLN jak i USD/PLN. Pod koniec tygodnia EUR/PLN wynosi 3,3036, a USD/PLN 2,2279.
Eurodolar odrobił część strat
Mimo wciąż nienajlepszych danych ze Strefy Euro, ubiegły tydzień przyniósł inwestorom zwyżkę kursu głównej pary walutowej. Przez ostatnie pięć dni została podana opinii publicznej spora ilość publikacji makro. W poniedziałek poznaliśmy dane dotyczące bilansu handlu zagranicznego w Eurolandzie.
Prognozowano 1,2 mld EUR, jednak saldo wciąż pozostaje ujemne i wynosi -0,1 mld EUR. Wtorek to kolejna dawka komunikatów makro. Tym razem zostały podane opinii publicznej komunikaty o stanie amerykańskiego rynku nieruchomości. Liczby zezwoleń na budowę oraz rozpoczętych budów okazały być się gorsze od przewidywań. Unaocznia to stale występującą słabą sytuacje na tamtejszym rynku nieruchomości.
Także inflacja PPI za oceanem wypadła wbrew oczekiwaniom analityków. Wyniosła 1,2% m/m w stosunku do 1,8% w poprzednim miesiącu. Tego dnia z Niemczech napłynął na rynek komunikat dotyczący indeksu zaufania inwestorów instytutu ZEW. Indeks ten wypadł zaskakująco dobrze. Z powyższych względów kurs eurodolara znacząco wzrósł osiągając dzienne maksimum lekko ponad 1,4800. Kolejny dzień to spadek kursu głównej pary walutowej mimo braku informacji mogących mieć wpływ na kurs EUR/USD. Czwartek to z kolei lepsze wieści ze Strefy Euro.
Wartości indeksów PMI dla sektora usług oraz sektora produkcyjnego okazały się być dużo lepsze niż się spodziewano, jednak nadal znajdują się poniżej 50 pkt. Publikacja ta wywołała wzrost wartości euro względem dolara. Ruchu umacniającego euro nie mogły powstrzymać ani lepsze dane z rynku pracy za oceanem, gdzie liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła, ani lepszy od oczekiwań indeks FED z Philadelphi. Pod koniec sesji europejskiej jedno euro kosztowało już nawet 1,4869 dolara. Piątek z kolei przyniósł ponowne osłabienie wspólnej waluty, do czego przyczyniły się gorsze dane o dynamice zamówień przemysłowych w Strefie Euro.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Rynek walutowy 25-29.03.19
oprac. : Dariusz Pilich / FMC Management
Więcej na ten temat:
komentarz walutowy, rynek walutowy, waluty, kursy walut, walutowy komentarz tygodniowy