Sprzedaż detaliczna i bezrobocie w Polsce
2008-08-26 12:51
© fot. mat. prasowe
We wtorek poznamy kolejne dane z gospodarki, które wpływają na decyzje RPP w sprawie wysokości stóp procentowych.
Przeczytaj także: Stopy procentowe w Polsce bez zmian?
O godz. 10 GUS opublikuje dane o sprzedaży detalicznej, która według konsensusu analityków powinna wzrosnąć w lipcu o ok. 15 proc. w odniesieniu do poziomu sprzed roku. Jeśli rzeczywistość będzie zbliżona do oczekiwań rynku, to problem Rady Polityki Pieniężnej rozpoczynającej dzisiaj comiesięczną naradę nie zmniejszy się: z jednej strony presja inflacyjna, z drugiej zapowiedzi spowolnienia wzrostu gospodarczego. Nikt nie spodziewa się zmiany kosztu kredytu, ale dla inwestorów, jak zwykle istotny będzie komunikat do decyzji. Poza tym dzisiaj dowiemy się czy niemiecka gospodarka rozwijała się w II kwartale oraz jak szybko spadały w ostatnim miesiącu ceny domów w USA.SYTUACJA NA GPW
Poniedziałkowe notowania wyróżniły się tylko tym, że poziom obrotów należał do najniższych od wielu miesięcy. Konkretnie było to 462 mln PLN. Po raz ostatni obroty na GPW spadły poniżej pół miliarda 23 i 27 grudnia 2005 roku, wtedy mieliśmy do czynienia z sesjami "świątecznymi", więc poniekąd sytuacja była usprawiedliwiona. Żeby znaleźć tak niską wartość transakcji w czasie "regularnych" sesji musielibyśmy się cofnąć do sierpnia 2005 roku. Poza tą statystyką wczorajsze notowania nie wyróżniły się już niczym ciekawym - wiadomo, że przy tak niskiej płynności zmiany kursów i wartości indeksów pozostają w zasadzie bez znaczenia. Wczoraj podrożały akcje 137 spółek, potaniały 148.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Poniedziałek na Wall Street rozpoczął się od wyprzedaży akcji, która pogłębiała się z każdą kolejną godziną, a ostatecznym efektem była ponad dwuprocentowa strata wszystkich najważniejszych indeksów. Dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym okazały się minimalnie lepsze od prognoz, ale nie wpłynęły na poprawę ponurego obrazu rynku nieruchomości, bo chociaż w lipcu o 3,1 proc. więcej Amerykanów sprzedało domy, to blisko 40 proc. transakcji zostało zawartych przez osoby zalegające ze spłatą kredytów (np. w ramach komorniczej licytacji), a szybko spadające ceny sprawiają, że bardzo trudno pozbyć się domu z zyskiem. Bank JP Morgan poinformował, że nietrafiona inwestycja w papiery Freddia Mac i Fannie Mae w ciągu kilku lat przyniosła 1,2 mld USD strat, a największej grupie ubezpieczeniowej na świecie AIG grozi obniżenie ratingu przez agencję Fitch.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce