Inflacja w Polsce wyniosła 5,0 proc.
2008-09-01 18:33
Przeczytaj także: Rynek pracy w USA - niebawem dane
Ze względu na dzień wolny od pracy w USA poniedziałek na europejskich parkietach przebiegał pod znakiem sennego dryfowania poniżej poziomów z końca ubiegłego tygodnia. Dane o nastrojach przedsiębiorców w strefie euro, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii miały drugorzędne znaczenie dla inwestorów i w większości okazały się zbieżne z oczekiwaniami analityków.Po południu spadająca cena ropy naftowej pomogła bykom na chwilę dojść do głosu, lecz nastroje na rynkach akcji z powodu kłopotów największych światowych gospodarek są dalekie od pesymizmu i ostatecznie ok. godz. 17 indeksy traciły FT-SE 0,1 proc., a BUX 1,6 proc. Po sfinalizowaniu transakcji przejęcia Dresdner Banku przez Commerzbank za 9,8 mld euro powstanie największa grupa finansowa w Niemczech. Tymczasem według prasowych doniesień Lehman Brothers ma w tym tygodniu sprzedać 25 proc. udziałów inwestorom z Korei Południowej za ok. 6 mld USD.
WALUTY
Rynki amerykańskie dziś nie pracują (Święto Pracy), ale mimo to dolar umocnił się do dolara. To przede wszystkim europejskie banki tak oceniają dzisiejsze dane makro. Indeksy PMI w przemyśle dla krajów strefy euro utrzymują się grubo poniżej 50 pkt. (co oznacza recesję sektora), dotyczy to także największej gospodarki - Niemiec. Również dla Polski indeks PMI ABN AMRO spadł po raz kolejny i znajduje się na poziomie 45,8 pkt.
Euro potaniało dziś poniżej 1,46 USD i gdyby zamknięcie wypadło na tym poziomie, byłoby to najniższe zamknięcie od lutego br. U nas dolar podrożał do 2,291 PLN i jest najdroższy od marca. Euro podrożało do 3,343 PLN, a frank do 2,08 PLN.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce