Inflacja w Szwajcarii - dzisiaj dane
2008-09-02 13:43
© fot. mat. prasowe
Po raz pierwszy od siedmiu lat bank centralny Australii obniżył dziś stopy procentowe, aby powstrzymać spowolnienie gospodarcze. Główna stopa wynosi teraz 7,0 proc. (było 7,25 proc.).
Przeczytaj także: Rynek pracy w USA - niebawem dane
Ale nas najbardziej będzie interesowało posunięcie banku centralnego w Szwajcarii (posiedzenie zaplanowano na 18 września). Dziś SNB otrzymał ciekawą wskazówkę - inflacja w Szwajcarii obniżyła się do 2,9 proc. z 3,1 proc. w lipcu. Spadek jest zgodny z ostatnią projekcją inflacji SNB - bank centralny uważa, że w przyszłym roku inflacja zejdzie poniżej poziomu 2,0 proc. Ale oczekiwanie obniżki stóp już we wrześniu może być przedwczesne. Inne dane wskazują, że gospodarka szwajcarska trzyma się bardzo dobrze (np. dziś - wskaźnik mieszkań nie zamieszkałych spadł poniżej 1 proc.), co może utrudniać decyzję o obniżce.SYTUACJA NA GPW
Wydłużenie sesji o pół godziny na niewiele się zdało. Było to po prostu pół godziny nudy więcej - nic ponadto. Póki co, decyzja władz GPW o rozpoczęciu notowań o pół godziny wcześniej nie przysparza im zwolenników wśród inwestorów. Wczoraj na całym rynku wartość obrotów podliczono na 511 mln PLN, trudno więc mówić o ożywionym handlu w związku z zakończeniem sezonu urlopowego. Ale też trzeba pamiętać, że wczoraj nie pracowały rynki amerykańskie, więc ten marazm był widoczny nie tylko u nas.
Jeśli chodzi o poszczególne spółki, to widzimy realizację zysków na papierach, które w zeszłym tygodniu rosły najmocniej z WIG20, za to pną się w górę kursy mniejszych spółek. Ale to wszystko przy małych obrotach, więc bez większego znaczenia. Wczoraj podrożały akcje 157 spółek, potaniały 128.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
We wtorek na rynki finansowe wracają inwestorzy z USA, ale patrząc na silne spadki w Azji trudno będzie wyciągnąć indeksy z konsolidacji trwającej już kilkanaście sesji. Chińska giełda znalazła się najniżej od 19 miesięcy, a NIKKEI spadł o 1,7 proc. - po poniedziałkowej przecenie o 1,8 proc. tym razem w dół ciągnęły spółki surowcowe - akcje największego eksportera ropy Inpex Holding potaniały o ponad 5 proc.
Jednak głównym źródłem niepokoju w regionie była niespodziewana dymisja premiera Japonii, który ustąpił ze stanowiska w kilka dni po ogłoszeniu największego w historii planu pomocowego dla gospodarki. Do firm i konsumentów ma trafić ponad 18 mld USD, jednak sceptycy twierdzą, że efekt programu będzie bardzo krótkotrwały, podobnie jak działania FED na rozmaitych płaszczyznach w USA. Australijski bank centralny obniżył we wtorek stopy procentowe do poziomu 7 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce