Kurs jena umacnia się
2008-09-03 12:16
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Obecny trend na parach dolarowych oraz zachowanie jena sugerują, że trwa systematyczny proces zamykania carry trade. Waluty, które dotychczas korzystały najbardziej (osiągając nieuzasadnione fundamentalnie poziomy) w trakcie trwania bonanzy carry trade, teraz gwałtownie osłabiają się do jena. Korzysta na tym również dolar, który wcześniej był sprzedawany do głównych walut przez instytucje kupujące bardziej egzotyczne pary (NZDJPY, AUDJPY, GBPJPY). Wydaje się, że obecny trend jest konsekwencją przewidywanego przez niektórych procesu delewerowania instytucji finansowych.W takiej sytuacji rynek będzie ignorował, w większości, napływające dane makroekonomiczne. Do pewnego momentu trend był uzasadniony przez zmieniące się fundamenty gospodarki brytyjskiej, europejskiej, australijskiej. Obecnie większą rolę przypisywalibyśmy czynnikom technicznym.
Dzisiejsze dane o sprzedaży detalicznej i tempie wzrostu PKB w Eurolandzie prawdopodobnie potwierdzą słabość gospodarki europejskiej. Prędzej czy później spowolnie w Europie i na świecie przełoży się na spadek eksportu w USA, co powinno ustabilizować wahania kursów w średnim terminie. W krótkim terminie, większej korekty na EURUSD spodziewalibyśmy się w czwartek po konferencji ECB i przed publikacją miesięcznego raportu z rynku pracy. Część graczy może chcieć zrealizować zyski i uniknąć niepewności związanej z piątkowymi danymi.
Złoty zachowuje się zgodnie z naszymi oczekiwaniami - korekty są płytkie i wykorzystywane do kupna walut. Należy się spodziewać w pewnym momencie, że trend może przyspieszyć Technicznym celem ruchu jest obecnie 3,40.
Najważniejsze wiadomości
- AU: Decyzją banku centralnego Australii główna stopa procentowa została obniżona do poziomu 7%, po raz pierwszy od siedmiu lat.
- E-Z: Indeks PMI wzrósł w sierpniu do poziomu 47,6pkt. z 47,4pkt. w lipcu.
- US: Wydatki na konstrukcje budowlane: -0,6% wobec oczekiwań na poziomie -0,4%. Poprzednia wartość: -0,4%.
- GE: Sprzedażdetaliczna w Niemczech w ujęciu realnym spadła w lipcu o 1,5% licząc miesiąc do miesiąca wobec spadku o 1,4% w czerwcu i nie zmieniła się w ujęciu rocznym.
- US: Indeks ISM z sektora produkcyjnego: 49,9pkt. wobec oczekiwań na poziomie 50pkt. Poprzednia wartość: 50pkt.
- PL: Zdaniem Filara z RPP napływające z gospodarki dane wskazują na konieczność jak najszybszej podwyżki stóp procentowych, już we wrześniu.
- PL: Na środowej aukcji MF zaoferuje obligacje PSO413 za 2,2mld zlotych.
- E-Z: Ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły w lipcu o 1,1% w ujęciu miesiąc do miesiąca i o 9% w skali roku
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A.