Strefa euro: PKB wzrósł o 1,4%
2008-09-03 19:51
© fot. mat. prasowe
Dzisiejsze dane Eurostatu były zgodne z oczekiwaniami - PKB strefy euro spadł w II kwartale o 0,2 proc. w porównaniu do I kw., ale wzrósł o 1,4 proc. r/r.
Przeczytaj także: Wzrost gospodarczy w euro - dzisiaj dane
W całej Unii wzrost wyniósł 1,6 proc., a jeśli chodzi o poszczególne kraje to Polska zalicza się do liderów ze wzrostem o 6,1 proc. (wg. GUS o 5,8 proc.). Gorzej przedstawiają się dane dotyczące sprzedaży detalicznej - ta spadła w strefie euro o 2,8 proc. r/r i o 1,1 proc. w całej Unii.Także i w tym wypadku Polska poprawia unijną średnią ze wzrostem o 6,6 proc. Lepsza jest tylko Słowacja (6,8 proc.) i Rumunia (18,4 proc.). Indeksy PMI dla sektra usług, których publikacja również miała dziś miejsce, okazały się nieznacznie lepsze od oczekiwań. Dla strefy euro indeks ma wartosć 48,5 pkt (a więc recesyjną) podczas gdy oczekiwano 48 pkt.
SYTUACJA NA GPW
Zgodnie z oczekiwaniami po wczorajszym silnym ruchu w górę spółkom z warszawskiego parkietu należała się korekta. Jeszcze na kilka minut przed końcem notowań wyglądało na to, że spadki będą jedynie kosmetyczne, bo WIG20 tracił ok. 0,3 proc. Jednak za sprawą koszykowych zleceń sprzedaży złożonych po godz. 16 przez arbitrażystów kursy spółek mających największy wpływ na indeksy poszły silniej w dół, a WIG20 osunął się o 1,3 proc. poniżej poziomów z wtorku.
Całościowy obraz sesji może dawać powody do optymizmu, bo ważne z punktu widzenia analizy technicznej poziomy zdołały się obronić, a liczba spółek, których kursy poszły w górę była wyższa od tych zyskujących na wartości. Inwestorzy bardziej sceptycznie oceniający ostatnie odbicie zapewne zwrócą uwagę na hurtowe zamykanie pozycji na rynku kontraktów terminowych i jeśli mamy do czynienia z tzw. short squeeze, to wzrosty będą krótkotrwałą przerwą w trendzie spadkowym.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce