eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynek pracy USA - dzisiaj dane

Rynek pracy USA - dzisiaj dane

2008-09-05 12:44

Rynek pracy USA - dzisiaj dane

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W pierwszy piątek miesiąca tradycyjnie inwestorzy oczekiwać będą na stopę bezrobocia w Stanach oraz liczbę straconych miejsc pracy poza sektorem rolniczym.

Przeczytaj także: Stopy procentowe w euro bez zmian?

Ekonomiści oczekują, że stopa bezrobocia wyniosła 5,7 proc., a zmiana liczby miejsc pracy poza sektorem rolniczym wyniesie minus 75 tys. etatów i na taką liczbę inwestorzy są przygotowani. Ewentualna negatywna niespodzianka może pogorszyć nastroje na giełdach, ale trzeba pamiętać, że indeksy amerykańskie mocno spadały w ostatnich dniach, więc ewentualne rozczarowanie częściowo jest już w cenach. Dla nas równie istotne są dzisiejsze doniesienia o najmniejszych w tym roku umorzeniach jednostek TFI - w sierpniu miałoby to być zaledwie 0,63 mld PLN.

SYTUACJA NA GPW


Czwartkowe notowania przyniosły początkowo próbę wzrostu - coś, co można by nazwać korektą końcowego fixingu z środy, na którym WIG20 stracił kilkadziesiąt punktów. Bardzo długo indeks utrzymywał się na plusie, co było sporym zaskoczeniem ze względu na słabość innych rynków akcji. Dopiero ostatnie minuty notowań zadecydowały o tym, że WIG20 jednak stracił 0,1 proc., a w dół ściągały go akcje niedawnych liderów odbicia - papiery Pekao i PKO BP. Presję podaży bardzo dobrze wytrzymały za to akcje małych i średnich spółek - mWIG zyskał 1,5, a sWIG 0,7 proc.

Obroty na wczorajszej sesji zbliżyły się do 1 mld PLN - to nieco mniej niż w ostatnich dniach. Podrożały akcje 160. spółek, a potaniały 133.


GIEŁDY ZAGRANICZNE



Przed silnymi spadkami na GPW uchroniła nas wczoraj krótsza sesja niż na zachodzie Europy, bo tam tuż przed zakończeniem notowań inwestorzy obserwując lawinową wyprzedaż akcji w Stanach również przystąpili do usuwania papierów wartościowych ze swoich portfeli. Za oceanem w czwartek S&P 500 oraz DJIA spadły aż o 3 proc., a technologiczny NASDAQ stracił 3,2 proc i to przy taniejącej ropie, która na początku tygodnia służyła jako impuls do kupowania akcji.

Tłumaczenie takiego zachowania wyłącznie kiepskimi perspektywami rynku pracy, które pokazały w czwartek większą od oczekiwań liczbę bezrobotnych, nie do końca oddają sytuację w USA. Dane o sprzedaży w sieciach supermarketów czy branży motoryzacyjnej potwierdziły, że konsumenci pomimo programów pomocowych wydają najmniej pieniędzy od kilkunastu lat. Spadki w Azji również sięgały na większości parkietów 3 proc.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: