eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweRating funduszy inwestycyjnych - sierpień 2008

Rating funduszy inwestycyjnych - sierpień 2008

2008-09-09 13:48

Przeczytaj także: Rating funduszy inwestycyjnych - lipiec 2008

Po raz pierwszy od wielu miesięcy powody do zadowolenia mają posiadacze funduszy inwestujących w aktywa nominowane w walutach obcych. Złoty umacniający się w ostatnich latach wobec euro i dolara oraz w zasadzie niemal wszystkich innych walut, wpływał niestety negatywnie na wyniki wypracowywane przez fundusze inwestujące za granicą. Taka sytuacja cieszyła chyba wyłącznie kredytobiorców, spłacających raty kredytów zaciągniętych w walucie, zwłaszcza franku szwajcarskim.

fot. mat. prasowe

Stopy zwrotu 5 najlepszych funduszy akcji zagranicznych

Stopy zwrotu 5 najlepszych funduszy akcji zagranicznych

Z początkiem sierpnia sytuacja uległa jednak odwróceniu, ku uciesze tych, którzy powierzyli oszczędności funduszom lokującym w walutach obcych. Najlepsze – ponad 12-proc. – wyniki odnotowały fundusze akcji amerykańskich PKO/Credit Swiss i Pioneer. Większość z tych zysków jest zasługą właśnie umocnienia się dolara wobec złotego, które w sierpniu przekroczyło 10,5 proc.

Fundusze obligacji


Z tego samego powodu rewelacyjnie wypadły też fundusze obligacji dolarowych. Trzeba przyznać, że miesięczny zysk powyżej 10 proc. z funduszu obligacji przyprawia o zawrót głowy. Nie można jednak zapominać, że to tylko jeden miesiąc. Jeśli spojrzymy na wyniki w dłuższej perspektywie, to nie wygląda to już tak różowo. Np. pomimo 11,6-proc. zysku funduszu Pioneer Obligacji Dolarowych Plus w sierpniu, w ostatnich 12 miesiącach notuje on -21,4-proc. stratę. Dobrze obrazuje to ryzyko związane z taką inwestycją.

fot. mat. prasowe

Stopy zwrotu 5 najlepszych funduszy obligacji zagranicznych

Stopy zwrotu 5 najlepszych funduszy obligacji zagranicznych

Pytanie, na które wszyscy chcieliby znać odpowiedź, dotyczy oczywiście przyszłego zachowania się kursów walutowych. Prognozy analityków walutowych rzecz jasna różnią się od siebie, ale obecnie wydaje się, że większą szansę na realizację ma scenariusz dalszego osłabiania się złotego. Czy jednak będzie to trwała zmiana trendu, czy tylko korekta, po której znów wrócimy do umacniania się naszej waluty z miesiąca na miesiąc – pozostaje na razie pytaniem bez odpowiedzi. Rynek walutowy jest bardzo zmienny i mocno nieprzewidywalny, dlatego inwestowanie na nim jest niezwykle ryzykowne, zarezerwowane dla wytrawnych graczy.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: