PKB Polski wzrośnie o 5,4%?
2008-09-10 21:34
© fot. mat. prasowe
Jak na dzień bez żadnych publikacji makro, był on wyjątkowo intensywny na wszystkich rynkach kapitałowych. Zaczęło się od zerwania negocjacji w sprawie finansowania dla banku Lehman Bros.
Przeczytaj także: OPEC: wydobycie ropy bez zmian
Ale to zdarzyło się jeszcze wczoraj wieczorem. Dziś amerykański bank inwestycyjny przedstawił wstępny raport kwartalny - gorszy niż oczekiwano - lecz zarazem jego przedstawiciele oświadczyli, że rozmowy w sprawie sprzedaży części banku są kontynuowane. Tym samym udało im się odwrócić wyprzedaż akcji banku - i innych instytucji finansowych na światowych rynkach. Z kolei Komisja Europejska zweryfikowała w dół prognozy wzrostu gospodarczego dla strefy euro i całej Unii wyjątek robiąc dla Polski. KE sądzi, że PKB w Polsce wzrośnie o 5,4 proc. (wcześniej mówiła o 5,3 proc.). Największego zamieszania narobił jednak premier Donald Tusk, który oświadczył nieoczekiwanie, że Polska będzie chciała przyjąć euro już w 2011 r.SYTUACJA NA GPW
Po wtorkowej spadkowej sesji w środę sytuacja posiadaczy akcji spółek notowanych na warszawskiej giełdzie znowu się pogorszyła. WIG20 oraz indeksy mniejszych spółek sWIG80 i mWIG40 traciły na wartości prawie 2 proc., ale równie niepokojący jest fakt, że podobnie jak przy wyprzedaży z ubiegłego piątku aktywność inwestorów była wyższa niż podczas ostatnich wzrostów. Na całym rynku obroty podliczono na ponad 1,1 mld PLN. Spośród dwudziestu największych spółek tylko cztery zdołały uchronić się przed spadkami. Bardzo mocno przeceniono walory czeskiej spółki CEZ, której wycena rynkowa po przełamaniu kluczowych poziomów wsparcia od początku miesiąca skurczyła się o już ok. 17 proc. Pod koniec notowań na warszawski parkiet trafiło kilka wielkich zleceń kupna akcji dzięki czemu indeks WIG20 wydźwignął się z okolic 2450 pkt. do 2485 pkt. i zakończył dzień o 1,8 proc. poniżej wczorajszego zamknięcia.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce