Dynamika PKB w Czechach najniżej od 4 lat
2008-09-11 11:47
Przeczytaj także: Sektor finansowy wciąż w kryzysie
Początkowo rynek wypadał korzystnie, bo po ostrej środowej przecenie w USA trzymaliśmy się całkiem nieźle. Potem jednak podaż zaczęła przybierać na sile i parkiet znów wykazał dużą słabość. WIG spadł poniżej sierpniowego dołka przy 39,5 tys. pkt.Sytuację uratowała deklaracja premiera Tuska dotycząca daty wprowadzenia euro. Poprawiła klimat szczególnie na rynku złotego, ale wpłynęła też chyba na giełdę. Chyba, gdyż równie dobrze można było poprawę w końcówce sesji wiązać z sytuacją na giełdach światowych. Raczej nie ma tego co roztrząsać - liczy się efekt. WIG ostatecznie obronił wsparcie przy 39,5 tys. pkt. Przypominamy jednak, może trochę do znudzenia, ale póki trwać będzie bessa, trzeba o tym pamiętać, że w trendach zniżkowych liczy się głównie to, czy udaje się przełamywać opory, a nie bronić wsparć. Po kiepskiej sesji w Azji dziś znów możemy być świadkami ataku na ostatnią barierę chroniącą WIG przed atakiem na tegoroczny dołek. Tą barierą jest właśnie 39,5 tys. pkt.
Po wczorajszym optymizmie dotyczącym przyjęcia euro dziś już komentarze są bardziej stonowane. Wymowne były słowa Dariusza Filara, członka RPP. Przestrzega przed większymi od teraz oczekiwanych podwyżkami stóp procentowych, które mogą być konieczne, by spełnić kryterium inflacyjne przystąpienia do systemu ERM. Natomiast dla złotego wyzwaniem jest wciąż umacniający się dolar - dziś euro spada poniżej 1,4 USD. Siła amerykańskiej waluty jest imponująca. Przy naszym założeniu, że w dużym stopniu wynika z rozczarowania, że globalna gospodarka nie jest w stanie uniknąć konsekwencji amerykańskiego spowolnienia, siła dolara nie jest dobrym prognostykiem dla giełd.
Pierwsze trzy dni tego tygodnia nie były zbyt obfite w dane makroekonomiczne. Jednak dziś i jutro pojawią się bardzo ważne informacje i na nich może skupiać się uwaga inwestorów, oprócz kolejnych wiadomości z sektora finansowego. Dane o inflacji na poziomie cen hurtowych w Niemczech potwierdzają, że presja inflacyjna łagodnieje dzięki tańszej ropie naftowej, ale problem nie znika. Wskaźniki inflacji są znacznie niższe w sierpniu niż w lipcu, ale wciąż utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. Jednocześnie musimy pamiętać, że obecnie chodzi głównie o to, czy dotychczasowy wzrost cen żywności i paliw będzie się przekładał na inflację bazową. Do tego wskaźnika zmiany cen teraz inwestorzy i banki centralne będą przywiązywać szczególną uwagę. Interesujący może też być bilans handlowy USA. Do tej pory wysoka dynamika eksportu pomagała gospodarce Stanów Zjednoczonych. Gdyby zaczęła się osłabiać byłby to kolejny zły znak. W lipcu może jeszcze tego nie będzie widać, ale w sierpniu powinno już być ze względu na skalę umocnienia dolara.
Skala odbicia w USA nie rozwiała obaw przed przełamaniem tegorocznego dołka. Nasza giełda będzie w tych warunkach bronić się przed przełamaniem 39,5 tys. pkt przez WIG. Będzie to trudne zadanie dla kupujących. Tym bardziej, że z rynków wschodzących napływają wciąż słabe wieści - dynamika wzrostu PKB w Czechach spadła w II kwartale do najniższego poziomu od 4 lat, w Turcji - od 6 lat.
Najważniejsze wydarzenia z 10 września 2008 r.:
- Sierpniowa inflacja w Chinach spadła do 4,9%, a dynamika eksportu obniżyła się do 21,1%
- Lipcowy bilans handlowy Wielkiej Brytanii zamknął się deficytem blisko 4,6 mld funtów
- Cotygodniowe dane o liczbie wniosków o kredyty hipoteczne w USA wykazały wzrost o 9,5% wobec 7,5% tydzień wcześniej
- Wzrost PKB Brazylii w II kwartale wyniósł 6,1%, wyraźnie więcej od oczekiwań
- Wzrost PKB Czech był najniższy od 4 lat - 4,6%
- Wzrost PKB w Turcji spadł do najniższego poziomu od 6 lat - 1,9%
Dziś na rynkach (11.09.08):
- Sierpniowa inflacja na poziomie cen hurtowych w Niemczech spadła do 7,4% wobec oczekiwań rzędu 8,6% i 9,9% miesiąc wcześniej
- Lipcowy bilans handlowy w USA
- Sierpniowe ceny importowe w USA
- Cotygodniowy raport o liczbie nowych bezrobotnych w USA
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Katarzyna Siwek / expander