Produkcja przemysłowa Polski wzrosła o 3,7%
2008-09-15 13:37
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
W piątek, a także dziś w nocy waluta amerykańska dość gwałtownie zaczęła odreagowywać ostatnie silne wzrosty. Eurodolar zanotował maksimum w okolicy 1,4480. Dodatkowo wzrosła awersja do ryzyka związana z niepokojącymi doniesieniami z sektora finansowego w USA. Po upadku Bear Sterns’a kolejny amerykański bank inwestycyjny Lehman Brothers złożył wniosek o upadłość.Inwestorów zaniepokoiły również doniesienia, że grupa AIG zwróciła się do Fedu, by uzyskać 40 miliardów dolarów krótkoterminowego finansowania. Ponadto Bank of America podał, że kupi bank inwestycyjny Merrill Lynch. To wszystko przyczynia się do rosnącej nerwowości wśród inwestorów, a także coraz większego pesymizmu, który przejawia się w dalszych spadkach indeksów akcji.
W tym tygodniu kalendarz makroekonomiczny obfituje w dane, z czego najważniejsze będą publikacje z gospodarki amerykańskiej, brytyjskiej i strefy euro. Najistotniejszym wydarzeniem będzie jednak posiedzenie Fed i wydźwięk jutrzejszego komunikatu. Jeszcze niedawno rynek antycypował możliwość zacieśnienie polityki momentalnej w najbliższym czasie, jednak te oczekiwania zmieniły się obecnie o 180 stopni. Ceny surowców co prawda nadal zniżkują (ropa <100$), zmniejszając zagrożenie inflacyjne, jednak niespokojna sytuacja w sektorze finansowym powinna zniechęcić Fed do pochopnych działań. Dlatego tak ważna będzie jutrzejsza retoryka i wszelkie zmiany w komunikacie.
Jeśli chodzi o rynek krajowy, to dziś poznamy dane na temat inflacji CPI, a także przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia. W ciągu kilku ostatnich dni złoty odreagowuje ostatnie spadki. Dzisiejszy wyższy odczyt inflacji może być symptomem do spadku notowań eurozłotego w kolejnych dniach w okolice silnego wsparcia w rejonie 3,30-3,3036.
Najważniejsze wiadomości
- PL: Produkcja przemysłowa Polski w lipcu wzrosła o 3,7% w skali roku - podaje Eurostat
- E-Z: Zatrudnienie: 0,2%q/q i 1,2%r/r wobec poprzednich wartości: 0,3%q/q i 1,6%r/r.
- E-Z: Produkcja przemysłowa: -0,3%m/m i -1,7%r/r wobec oczekiwań na poziomie -0,2%m/m i -1,0%r/r. Poprzednia wartość: 0,0%m/m i -0,5%r/r.
- US: Inflacja PPI: -0,9%m/m i 9,6% r/r wobec oczekiwań na poziomie -0,5%m/m i 10,2%r/r. Poprzednia wartość: 1,2%m/m i 9,8%r/r.
- US: Inflacja bazowa PPI: 0,2%m/m i 3,6% r/r wobec oczekiwań na poziomie 0,2%m/m i 3,7%r/r. Poprzednia wartość: 0,7%m/m i 3,5%r/r.
- US: Sprzedaz detaliczna: -0,3% wobec oczekiwań na poziomie 0,2%. Poprzednia wartość: -0,5% (rewizja z - 0,1%).
- CZK: Inflacja PPI: 0,4%m/m i 5,7%r/r wobec oczekiwań na poziomie 0,0%m/m i 5,3%r/r. Poprzednia wartość: 0,1%m/m i 5,2%r/r.
- PL: Skrzypek: "Data 2011 na wejście do strefy euro jest bardzo ambitna'.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : Anna Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A.