Rynek walutowy 15-19.09.08
2008-09-19 18:17
Mijający tydzień przyniósł spore zawirowania na rynkach finansowych świata za sprawą krytycznych informacji z amerykańskiego sektora finansowego.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 08-12.09.08
Firma Lehman Brothers ogłosiła bankructwo, a jeden z najbardziej znanych banków inwestycyjnych – Merill Lynch – zdecydował, że pozwoli się przejąć. Dwa dni później na jaw wyszło, że również bank Morgan Stanley oraz AIG mają poważne kłopoty. Inwestorzy reagowali znacznym wyprzedawaniem akcji na giełdach światowych, co przyczyniło się do rekordowych spadków głównych indeksów.Rynek nieruchomości w USA
Ponadto opublikowanych zostało kilka słabszych danych z USA. Indeks NY Empire State oraz dynamika produkcji przemysłowej okazały się być gorsze od oczekiwań analityków. Również rynek nieruchomości rozczarował, gdyż spadła ilość wydanych pozwoleń na budowę oraz liczba rozpoczętych nowych budów. Słabsze dane nadeszły także z rynku pracy, gdzie ilość nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych ponownie wzrosła.
Stopy w USA bez zmian
Z drugiej strony pozytywnie na dolara zadziałała decyzja FED o pozostawieniu stóp procentowych w USA na niezmienionym poziomie 2%. Rynek oczekiwał, że FED obniży stopy o 25pb, dlatego tuż po komunikacie dolar zyskał na wartości. Również publikacja indeksu FED z Philadelphii, który niespodziewanie wzrósł do poziomu 3,8 pkt był mocnym argumentem strony popytowej na dolara.
Ropa jeszcze niżej
Bardzo ważnym wydarzeniem kończącego się tygodnia był spadek cen ropy naftowej poniżej poziomu 100 dolarów za baryłkę. Początkowo ruch był niewielki, jednak ostatecznie cena spadła nawet poniżej 92 dolarów, choć pod koniec tygodnia nastąpiło odbicie i aktualny poziom to ponownie 103 dolary.
Osłabienie dolara
Cały tydzień to jednak generalnie wzrost eurodolara. Ogólne negatywne wrażenie, jakie pozostało po poniedziałkowych komunikatach przełożyło się na negatywny sentyment do dolara. W trakcie tygodnia mieliśmy chwilowe przejście nawet ponad poziom 1,45, ale zostało ono wykorzystane przez sprzedających do zepchnięcia kursu niżej. Tym niemniej w piątek eurodolar ponownie zyskał i obecnie znajduje się w okolicach 1,44.
Euro w Polsce wcześniej
Od poniedziałku obserwowaliśmy niespotykane dotąd duże wahania na polskich parach walutowych. Zmiany kursów EUR/PLN i USD/PLN dochodziły w ciągu dnia nawet do 11 groszy. Było to m.in. skutkiem ogłoszenia przez premiera Donalda Tuska, że celem obecnego rządu jest wprowadzenie w Polsce waluty europejskiej już w roku 2011. Ta wiadomość podziałała jak katalizator i doprowadziła do znacznego umocnienia naszej waluty.
Pary złotowe w dół
Wprawdzie w ciągu tygodnia pojawiły się słabsze dane o inflacji PPI, która spadła w sierpniu do poziomu 2% r/r, a także o znacznie gorszej od oczekiwań dynamice produkcji przemysłowej, która wyniosła -3,7% r/r, ale nie przeszkodziło to inwestorom w zakupie złotego. W piątek nasza waluta zyskała po raz kolejny, ale co ważniejsze naruszone zostały psychologiczne poziomy wsparcia, czyli 3,30 na EUR/PLN i 2,30 na USD/PLN.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Rynek walutowy 25-29.03.19
oprac. : Dariusz Pilich / FMC Management
Więcej na ten temat:
komentarz walutowy, rynek walutowy, waluty, kursy walut, walutowy komentarz tygodniowy