eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynki finansowe 15-19.09.08

Rynki finansowe 15-19.09.08

2008-09-19 18:33

Przeczytaj także: Rynki finansowe 08-12.09.08

RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Na całym świecie kryzys zaufania do rynku komercyjnego przełożył się na zainteresowanie papierami skarbowymi, choć u nas nie było tak panicznych zakupów obligacji jak np. w USA. Ale przecież, to nie Polska jest epicentrum kryzysu, więc nie można się temu dziwić. W pewnym momencie nasze papiery były nawet wyrzucane z portfeli inwestorów globalnych - razem z innymi papierami rynków wschodzących.

Rentowność obligacji dwuletnich spadła jednak na koniec tygodnia do 6,26 proc. z 6,32 proc. tydzień temu. Obligacje 10-letnie zakończyły tydzień na 5,80 proc. (spadek o 2 pkt).

Trzymiesięczna stopa WIBOR, o której wysokość opiera się większość kredytów hipotecznych w złotych wzrosła do 6,61 proc., czyli o 7 punktów.

Zagraniczne rynki

To był tydzień wielkich zmian na rynkach papierów skarbowych. W reakcji na kryzys rentowność bonów skarbowych w USA spadła niemal do zera - inwestorzy byli gotowi zrezygnować z jakichkolwiek zysków za deponowanie pieniędzy, byle uzyskać gwarancję ich zwrotu (inwestorzy przestali wierzyć, że taką gwarancję dają papiery komercyjne).

W piątek nastąpił zaś całkowity zwrot rynku - utworzenie rządowej agencji skupującej złe długi banków spowodowały, że inwestorzy porzucili papiery skarbowe, których ceny spadły najbardziej od 23 lat. Na koniec tygodnia rentowność papierów 2-letnich sięgała 2,09 proc. (tydzień temu 2,18 proc.), a 10-letnich do 3,73 proc (z 3,64 proc.). Mniej więcej ten sam obraz oglądaliśmy w Europie. Na koniec tygodnia rentowność niemieckich dwulatek sięgała 3,97 proc. (wzrost o 5 pkt), a 10-latek 4,20 proc. (wobec 4,12 proc. w zeszły piątek).

RYNKI AKCJI


Polski rynek

Tydzień rozpoczęliśmy nieszczególnie, bo od wiadomości o upadłości Lehman Brothers, co kosztowało WIG utratę 3,6 proc. wartości. We wtorek indeks stracił kolejne 3 proc., kiedy w kolejce do bankructwa ustawiła się grupa AIG, a Fed nie reagował. W końcówce tygodnia nastroje poprawiły się jednak za sprawą banku rezerw federalnych i rządu USA, które zapowiedział skup złych kredytów i wpłynięcie w ten sposób na poprawę płynności na rynkach. Piątek przyniósł prawdziwie nieograniczoną orgię zakupów, akcje największych banków zyskiwały nawet po 8-9 proc. i ponad 4-proc. wzrost indeksów.

W skali tygodnia WIG stracił 1,8 proc., ale zakończył go niewiele poniżej wartości otwierającej. Wyraźny wzrost obrotów każe traktować miniony tydzień jako możliwy przełom w notowaniach na GPW w perspektywie kilku tygodni. Obroty na poziome 8 mld PLN były najwyższe od siedmiu miesięcy. WIG20 stracił 0,95 proc., ale zakończył tydzień o 20 pkt wyżej niż go rozpoczął. mWIG spadł o 3,0, a sWIG o 3,8 proc.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: