eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeCena ropy gwałtownie wzrosła

Cena ropy gwałtownie wzrosła

2008-09-23 12:46

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Analiza techniczna


EUR/PLN
Złoty umacnia się pod wpływem słabnącego dolara. Nasz system bankowy postrzegany jest jako w miarę odizolowany od problemów na rynkach finansowych. W oczekiwaniu na dane EURPLN oscyluje poniżej przebitego wsparcia przy 3,30 w pobliżu zniesienia fibonacciego. Dynamika sprzedaży detalicznej w sierpniu powinna utrzymać się na wysokim poziomie rok do roku.

Jutrzejsza decyzja w sprawie stóp procenowych nie powinna zaskoczyć rynku (stopy bez zmian), ale istotny będzie wydźwięk komunikatu towarzyszącemu decyzji. W najbliższym czasie spodziewamy się powrotu EURPLN powyżej 3,30. Dopiero przebicie 3,26 zmieni techniczny układ.

EUR/USD

Dynamika oraz zakres ostatniego ruchu sugeruje, że rynek charakteryzuje się niską płynnością. Dolar nadal bedzie silnie reagował na wszystkie wiadomości dotyczące planu ratunkowego Paulsona i Bernanke. Dzisiejsze zeznania przed komisją senacką będą pilnie śledzone i mogą zmienić obraz rynku. Najbliższym oporem będzie strefa 1,4860-1,49, w pobliżu wczorajszego szczytu i górnego zakresu konsolidacji 1,44-1,49. Generalnie w najbliższym czasie należy spodziewać się rynku o dużej zmienności.

GBP/USD

Funt od dłuższego czasu reaguje głównie na notowania EURUSD. Rynek w kryzysowych sytuacjach koncentruje się w zasadzie na jednym czynniku, ignorując chwilowo dane makroekonomiczne. Niemniej jednak należy zauważyć, że Bank Anglii puszcza wyraźne sygnały sugerujące rychłe obniżki stóp. John Gieve podkreślił w swojej ostatniej wypowiedzi zagrożenie deflacyjne wynikające z postępującego kryzysu kredytowego. GBPUSD oscyluje w pobliżu 38,2% zniesienia fibo. Najbliższym oporem jest 1,88, a wsparciem 1,81.

USD/JPY

USDJPY pozostaje w zakresie 104-108. Jen reaguje na notowania giełdowe i na awersję do ryzyka. Odbicie na giełdach z ubiegłego tygodnia zdecydowanie osłabiło jena, ale nie spodziewamy się aby był to trwały efekt. W średnim terminie spodziewamy się dalszej przymusowej redukcji "carry" przez fundusze. Będzie to miało wpływ przede wszystkim na notowania jena do walut wysoko oprocentowanych. Dynamika kolejnej fali wyprzedaży może być już mniejsza.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Wojciech Smoleński / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, euro, kursy walut, funt, złoty, jen, dolar

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: