Sprzedaż detaliczna wzrosła o 7,7%
2008-09-23 19:27
Przeczytaj także: Sprzedaż detaliczna i stopa bezrobocia w Polsce
Bieżące wiadomości zza oceanu nie bez powodu koncentrują się na planie ratunkowym przygotowywanym przez Senat - od jego ostatecznego kształtu zależeć może koniunktura na rynkach finansowych w najbliższych miesiącach, ale póki co komentatorzy nie pozostawiają suchej nitki na H.Paulsonie i B.Bernanke. We wtorkowym wystąpieniu w Kongresie przewodniczący FED zachęcał polityków do przyspieszenia prac nad reformami i stwierdził, że presja na wprowadzenie ich w życie jest bardzo wysoka. Trudno się dziwić firmom z Wall Street, że mocno lobbują, w końcu z każdym dniem tracą grube miliony na papierach wartościowych, których nikt nie chce kupować. Wyniki sieci detalicznych pokazują, że w tym roku Amerykanie najprawdopodobniej wydają na gwiazdkowe prezenty najmniej od 2002 roku. Indeksy giełdowe na nowojorskiej giełdzie rosły po południu o ok. 1 proc., natomiast w Europie wszystkie najważniejsze parkiety kończyły na minusie.WALUTY
Już wczoraj wieczorem kurs euro wzrósł do 1,48 USD - poziomu nieoglądanego od miesiąca. Kurs dolara zbijała przede wszystkim rosnąca cena ropy naftowej ale także obawy o zdolność budżetu USA do zaciągania kolejnych potężnych zobowiązań. Dziś sytuacja ustabilizowała się o tyle, że euro potaniało o pół centa. W ostatnich dniach inwestorzy z rynku walutowego są bombardowani doniesieniami z rynków akcji i surowców i część z nich może przyjąć postawę wyczekującą, co mogłoby przerodzić się w spokojniejsze dni na rynku.
U nas dolar podrożał do 2,25 PLN, euro powróciło powyżej 3,30 PLN, a frank szwajcarski podrożał do 2,07 PLN. Inwestorów mogły spłoszyć dzisiejsze dane o sprzedaży detalicznej (zwłaszcza tych, którzy wciąż mieli nadzieję na wzrost stóp procentowych już jutro), ale ważniejsze były wydarzenia na światowych rynkach, które oznaczają ponowny spadek zaufania do walut krajów rozwijających się.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce