eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweRynek nieruchomości w Polsce - sierpień 2008

Rynek nieruchomości w Polsce - sierpień 2008

2008-09-26 13:11

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce - lipiec 2008


Popyt na rynku najmu sięga zenitu Jak wynika z analizy ofert zamieszczanych w serwisie Oferty.net w ciągu ostatniego roku średni czynsz za wynajem kawalerki w Warszawie wzrósł o ponad 13% i wyniósł w sierpniu 1756 PLN/mies. Za wynajem mieszkania 2-pokojowego właściciele oczekiwali w sierpniu średnio 2435 PLN tj. o blisko 18% więcej niż przed rokiem, a za mieszkanie 5-pokojowe (najczęściej komfortowy apartament lub lokal z przeznaczeniem na biuro) aż o ponad połowę więcej, tj. średnio 6967 PLN/mies.

Największą podażą ofert najmu charakteryzuje się Śródmieście, Mokotów i Ursynów (z tych trzech dzielnic pochodzi ponad połowa wszystkich ofert najmu). Najmniej mieszkań na wynajem można znaleźć w peryferyjnych dzielnicach prawobrzeżnej Warszawy - Rembertowie (0,2%), Wesołej (0,4%) i Wawrze (0,5%).
Rynek najmu mieszkań w Warszawie i w innych miastach akademickich wszedł w swój szczytowy okres - popyt sięga zenitu. Zdaniem Oferty.net znalezienie atrakcyjnego mieszkania, tj. dobrze zlokalizowanego, schludnego i za korzystną cenę nie jest łatwe; przy utrzymującej się na stabilnym poziomie podaży na atrakcyjne oferty chętni znajdują się w rekordowo krótkim czasie - nawet w ciągu 30 minut od wystawienia oferty.

Klienci, którzy znajdą interesującą ich ofertę gotowi są natychmiast umówić się na oglądanie mieszkania. Nauczeni doświadczeniem coraz częściej mają przy sobie gotówkę by płacąc właścicielowi zaliczkę wyeliminować konkurentów do najmu. A tych nie brakuje o czym niejednokrotnie można się przekonać widząc przed drzwiami mieszkania kolejkę czekających na jego obejrzenie - zauważają eksperci.

Tak dużym zainteresowaniem ze strony poszukujących zaskoczeni są sami właściciele nieruchomości. Wystawienie oferty najmu jedno- lub dwupokojowego mieszkania nawet za średnią cenę powoduje lawinę telefonów. W takiej sytuacji trudno oczekiwać od właściciela nawet niewielkich ustępstw w cenie. Prędzej można się spodziewać jej podbicie przez innych chętnych.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: