eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeKurs złotego słabnie

Kurs złotego słabnie

2008-09-26 12:53

Od godzin porannych dzisiejszej sesji złoty osłabia się zarówno wobec euro, jak i dolara. Kursy tych par walutowych wzrosły powyżej 3,3400 i 2,2800.

Przeczytaj także: USA: sprzedaż domów spadła o 11,5%

RYNEK KRAJOWY


Deprecjacja złotego może być tłumaczona porannym umocnieniem dolara na rynku zagranicznym. Aprecjacja amerykańskiej waluty jest bowiem najczęściej czynnikiem przemawiającym na niekorzyść złotego. Spodziewamy się, iż polska waluta może się nadal osłabiać w dniu dzisiejszym. Najbliższym oporem dla kursu USD/PLN jest wczorajsze maksimum ustalone w pobliżu poziomu 2,2900. Opór dla kursu EUR/PLN to również wczorajszy szczyt kształtujący się w okolicach 3,3500. Dość prawdopodobne jest przekroczenie wspomnianych poziomów, na co wskazują sygnały analizy technicznej.

Szczególnie na pary USD/PLN jest jeszcze miejsce do dalszego umocnienia, wczoraj na wykresie dziennym oscylator stochastyczny wygenerował sygnał kupna, który powinien przynieść osłabienie złotego względem dolara jeszcze nawet w przyszłym tygodniu. Skala deprecjacji złotego wobec amerykańskiej waluty zależy naturalnie w głównej mierze od kursu EUR/USD. W przypadku, gdy uchwalony zostanie plan ratunkowy dla amerykańskich instytucji finansowych, dolar powinien dalej się umocnić na światowym rynku, co wpłynie na wzrost kursu USD/PLN (czyli osłabienie złotego). Dla kursu EUR/PLN także możliwe wydają się dalsze wzrosty, chociaż sygnały kupna oscylatora stochastycznego wygenerowane są wcześniej, a i obecne wielkości innych oscylatorów nie są tak niskie jak w przypadku USD/PLN. Niemniej tak jak napisaliśmy w przypadku obu par walutowych spodziewamy się w najbliższym czasie wzrostów.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY


Sytuacja na rynku walutowym doskonale odzwierciedla nastroje, jakie panują wśród inwestorów. W trakcie wczorajszej sesji para EUR/USD osiągnęła dzienne maksimum na poziomie 1,4760, jednak późniejsze optymistyczne doniesienia o szybkim przyjęciu planu ratunkowego H. Paulsona, sprawiły że dolar zyskiwał na wartości, odnotowując dzienne minimum na poziomie 1,4560. Podobnie zachowywała się para USD/JPY, która na fali entuzjazmu, po dobrym otwarciu parkietów w USA, wzrosła do poziomu 107,00. Optymizm z rynku uleciał jednak dość szybko, niepowodzeniem zakończyło się bowiem spotkanie w Białym Domu, a negocjacje w sprawie planu zostały przerwane.

Dodatkowo rynek obiegła informacja o kłopotach Washington Mutual oraz przejęciu części aktywów tej instytucji przez JP Morgan. Efektem tego było osłabienie dolara. Para EUR/USD powróciła powyżej poziomu 1,4600. Dziś od rana obserwujemy jednak dalszą, powolną, aprecjację dolara względem głównych walut. Dziś ponownie ruszają negocjacje w sprawie ratunku dla sektora finansowego. Pojawiają się opinie, że po zimnym prysznicu, jakim były wczorajsze nieudane rozmowy w Białym Domu, dzisiaj sprawy potoczą się znacznie lepiej i najpóźniej w weekend plan ratunkowy zostanie zatwierdzony. Jeśli rzeczywiście do tego dojdzie, należy spodziewać się fali euforii, która zaleje cały rynek finansowy. Wiązać się to będzie z dalszym umocnieniem dolara.

Publikowane dziś dane makroekonomiczne nie powinny mieć negatywnego wpływu na amerykańską walutę. O godzinie 14:30 poznamy końcowy odczyt PKB Stanów Zjednoczonych za II kwartał. Analitycy szacują, że nie ulegnie on zmianie w stosunku do poprzedniego odczytu i wyniesie 3,3%. Również rewizja indeksu nastrojów konsumentów publikowanego przez Uniwersytet Michigan nie powinna mieć istotnego wpływu na rynek walutowy. Uwaga inwestorów w dalszym ciągu pozostaje skupiona na postępach administracji USA odnośnie ratowania sektora finansowego.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: