Rynki finansowe 22-26.09.08
2008-09-26 20:50
© fot. mat. prasowe
Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła główną stopę procentową bez zmian na poziomie 6 proc., kolejnej podwyżki możemy spodziewać się najprawdopodobniej już w październiku. PKB Stanów Zjednoczonych po aktualizacji danych za II kw. było o 2,8 proc. wyższe niż przed rokiem. Wstępne dane mówiły o znacznie silniejszym wzroście (o 3,3 proc. r/r.). W piątek zbankrutował największy bank w historii USA - ok. 300 mld aktywów Washington Mutual przejętych zostało za ok. 2 mld USD przez ten sam bank, który w marcu wchłonął pozostałości po upadającym Bear Stearns.
Przeczytaj także: Rynki finansowe 15-19.09.08
RYNEK WALUTOWY
Polski rynek walutowy
W ostatnich dniach złoty gównie tracił na wartości - poza poniedziałkiem. Na inwestorach negatywne wrażenie mogły zrobić ostatnie dane makroekonomiczne - sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu znacznie mniej niż oczekiwano, a Rada Polityki Pieniężnej w komunikacie po posiedzeniu ostrzegła przed wyraźnym spowolnieniem tempa wzrostu gospodarczego
w kolejnych kwartałach. Na to nałożyła się jeszcze niepewność na światowych rynkach finansowych, która zwykle oznacza spadek notowań walut krajów rozwijających się. W ciągu tygodnia frank podrożał o 2,9 proc. do 2,116 PLN, euro o 2,3 proc. do 3,361 PLN, a dolar o 0,8 proc. do 2,297 PLN.
fot. mat. prasowe
Zagraniczne rynki walutowe
Rynek pary euro/dolar wstrzemięźliwie reagował na bieg wydarzeń w amerykańskim Kongresie. Ani plotki o szybkim uchwaleniu planu ratunkowego dla instytucji finansowych nie wpływały silnie na notowania tej pary, ani pojawiające się problemy przy jego uchwaleniu nie miały na to dużego wpływu. Rynek nie przejmował się też specjalnie fatalnymi danymi makro z USA. W skali tygodnia euro podrożało 1,3 proc. do 1,464 USD, ale w trakcie tych dni było nawet o dwa centy droższe.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce