USA: PKB w II kwartale: 2,8%
2008-09-29 13:02
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza techniczna
EUR/PLN
fot. mat. prasowe
Złoty reaguje na wydarzenia na rynkach światowych i na notowania dolara. Wysoki poziom awersji do ryzyka oraz niska płynność rynku nie będzie sprzyjała umocnieniu się złotego. Zakres Przebicie strefy 3,40-3,41 będzie sygnałem potwierdzającym słabość złotego. W tej strefie znajduje się 61,8% zniesienie fibo ostatniej fali umocnienia. W średnim terminie możliwy jest test szczytu przy 3,49. Wysoka zmienność powinna utrzymywać się.
fot. mat. prasowe
EUR/USD
W centrum uwagi pozostaje 700 mld plan ratunkowy, który ma być dzisiaj zatwierdzony przez Kongres. Ocena skuteczności planu będzie możliwa dopiero za kilka miesięcy. Euro reaguje osłabieniem na wiadomości o wsparciu kwotą 11,2 mld euro belgijskiego Fortisa. Dzisiejsze dane makroekonomiczne z Eurolandu i z USA będa zignorowane przez rynki. Z technicznego punktu widzenia korekta wzrostowa na EURUSD nie przekroczyła 50% zniesienia fibo, co jest sygnałem, że trend będzie kontynuowany. W najbliższych kilku dniach możliwy jest test minimum trendu. Krótkoterminowym wsparciem będzie strefa 1,42675-1,43.
fot. mat. prasowe
GBP/USD
Funt osłabia się pod wpływem informacji o kolejnym nacjonalizowanym brytyjskim banku Bradford & Bingley, który ucierpiał w związku z kryzysem na rynku nieruchomości. Reakcję widać głównie na funtdolarze, ponieważ euro również jest sprzedawane do dolara. Zakres korekty wzrostowej (1,75-1,86) nie przekroczył 50% zniesienia fibo. W związku z tym można spodziewać się w najbliższych dniach testu okolic minimów trendu. Powinna utrzymać się bardzo wysoka zmienność.
fot. mat. prasowe
USD/JPY
USDJPY utrzymuje się w zakresie 104-108. Jen jest kupowany w związku z utrzymującą się nerwowością na rynkach finansowych. Z drugiej strony dolar zachowuje się bardzo dobrze w stosunku do pozostałych głównych walut. W nocy opublikowano dane o sprzedaży detalicznej z Japonii, które było nieco lepsze od oczekiwań. Wobec krytycznej sytuacji na rynkach kredytowych dane makroekonomiczne są zdecydowanie na drugim planie. Zakres utrzymuje się dość długo, więc można spodziewać się próby wybicia z niego w najbliższym czasie.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2
oprac. : Wojciech Smoleński / Dom Maklerski IDM S.A.