Rządy państw europy także pomagają
2008-09-29 20:35
© fot. mat. prasowe
Po serii spektakularnych bankructw i nacjonalizacji amerykańskich instytucji finansowych, rządy europejskich państw aktywnie wkraczają do walki z kryzysem.
Przeczytaj także: Dziś sprzedaż detaliczna i stopa bezrobocia
W weekend rządy Holandii, Belgii i Luksemburgu uratowały od bankructwa grupę Fortis zasilając ją kwotą 16,3 mld USD w zamian za 49 proc. udziałów w spółce. Niemiecki rząd wraz z grupą banków rzucił koło ratunkowe firmie Hypo Real Estates. Znacjonalizowane zostały również trzeci co do wielkości bank Islandii oraz brytyjski bank specjalizujący się w udzielaniu kredytów hipotecznych inwestorom kupującym mieszkania pod wynajem. Podobnych interwencji może być więcej, bo dźwignia finansowa w 12 największych europejskich bankach wynosi ok. 35 (stosunek aktywów do kapitału własnego), podczas gdy dla sektora bankowego w USA był on prawie o połowę niższy. Polskie banki nie korzystały aż tak agresywnie z pożyczek, dzięki czemu ich bilanse znajdują się w znacznie lepszej kondycji.SYTUACJA NA GPW
Spadki na azjatyckich parkietach nie napawały optymizmem przed rozpoczęciem sesji w Warszawie. Reakcja inwestorów na wiadomość o ukończeniu prac amerykańskich senatorów nad ustawą pomocową była książkowym przykładem, jak strategia "kupuj plotki, sprzedawaj fakty" wygląda w praktyce. Tydzień temu zapowiedź interwencji FED na rynkach finansowych na niespotykaną skalę wywołała szał zakupów, ale gdy w niedzielę poznaliśmy konkrety optymistów było już jak na lekarstwo. W poniedziałek inwestorzy na GPW uciekali od akcji: początkowe ok. jednoprocentowe spadki pogłębiły się po południu do ponad 5 proc. (w przypadku WIG20). Spośród dwudziestu największych spółek aż 11 straciło na wartości więcej niż 5 proc., a najgorszym sektorem, jak nie trudno zgadnąć, były banki.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce