USA: Kongres jednak przyjmie plan?
2008-10-01 13:02
Z początkiem nowego miesiąca zaczynamy grę od nowa. Paniczna wyprzedaż z przedostatniej sesji września została wczoraj, szczególnie w Ameryce, skorygowana.
Przeczytaj także: USA: rynki zaskoczone
Można powiedzieć, że giełda w USA znalazła się mniej więcej w tym miejscu, w którym byłaby w poniedziałek, gdyby przyjęto plan ratowania banków. Wygląda na to, że ostatecznie Kongres zaakceptuje go. Wrócimy więc do pytania o jego skuteczność i inwestorzy na nie będą musieli sobie odpowiadać. Między innymi od tych odpowiedzi zależeć będzie koniunktura. Wczoraj to spółki finansowe zdominowały notowania. Subindeks S&P 500-Financials zyskał 13%. To było ciekawe zachowanie, gdyż dzień wcześniej podczas silnej wyprzedaży spadki były rozłożone bardziej równomiernie między poszczególne sektory. To traktujemy jako niepokojący sygnał, wskazujący na to, że wczorajsza sesja miała charakter korekcyjny - imponujący, ale jedynie korekcyjny.Trzeba przy tym zwrócić uwagę, że druga połowa tego tygodnia będzie stać pod znakiem publikacji bardzo istotnych danych makroekonomicznych. Wydaje się nam, że pozostawanie branży finansowej w centrum zainteresowania inwestorów stwarza mylne wrażenie jakoby od kondycji tego sektora zależały losy giełdy. My patrzymy na to nieco inaczej. Wydarzenia w branży finansowej mają duży wpływ na dynamikę poszczególnych ruchów, ale ich kierunek w największym stopniu zależy od fundamentów. Innymi słowy mówiąc - wydarzenia w sektorze finansowym oddziałują na psychologiczną warstwę decyzji inwestorów, otoczenie makroekonomiczne kształtuje fundamentalne postrzeganie giełd.
W tym kontekście ani informacje publikowane w ostatnich dniach - może poza wczorajszymi Chicago PMI i indeksem zaufania konsumentów - nie napawają optymizmem. Tak jest też z dzisiejszymi wiadomościami ze strefy euro dotyczącymi wskaźników PMI. Pozostają znacznie poniżej 50 pkt, oddzielających rozwój od spowolnienia. Nie widać więc przełomu w tym zakresie. Po południu poznamy wrześniowy indeks ISM dla sektora przemysłowego w USA, a także chyba obecnie ważniejszą od niego ankietę ADP na temat liczby nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym. Uwagę inwestorów na pewno też przykują sierpniowe wydatki budowlane w Ameryce. Głównie dzięki największym firmom WIG odrabia dziś dalej straty, ale aktywność inwestorów jest niewielka. Pozostajemy więc wciąż z dylematem dotyczącym tego, czy dojdzie do przełamania przez WIG 36 tys. pkt. Teraz dzieli od tego poziomu 2 tys. pkt, czyli ponad 5%. Odległość wydaje się bezpieczna, ale przy obecnej zmienności wystarczą 2-3 sesje, byśmy znów musieli się niepokoić o los tej bariery. Oporem jest 38,5 tys. pkt. Jego przejście znów pozwalałoby na większy optymizm i mogłoby na dłużej oddalić zagrożenie przebiciem 36 tys. pkt. Pozytywny nastrój kształtuje mocny wzrost z wczorajszego dnia w USA, ale notowania kontraktów na amerykańskie indeksy spadają, więc po południu mogą być zupełnie inne nastroje.
Najważniejsze wydarzenia z 30 września 2008 r.:
- Wrześniowe bezrobocie w Niemczech wyniosło 7,6%
- PKB Wielkiej Brytanii w II kwartale wzrósł o 1,5%
- Szacunki wrześniowej inflacji CPI w strefie euro wykazały spadek do 3,6%
- Lipcowy indeks S&P/Case Shiller, najlepszy miernik cen domów w USA, spadł o 16,4%
- Chicago PMI, wskaźnik aktywności przemysłu w rejonie Chicago, spadł do 56,7 pkt, ale wypadł lepiej od oczekiwań
- Wrześniowy wskaźnik zaufania amerykańskich konsumentów Conference Board podniósł się do 46 pkt
- Sierpniowa sprzedaż detaliczna w Niemczech spadła bardziej od oczekiwań, o 3% r/r
- Wrześniowy PMI dla sektora przemysłowego strefy euro obniżył się do 45 pkt
- Sierpniowa stopa bezrobocia w strefie euro
- Cotygodniowe dane o liczbie kredytów hipotecznych w USA
- Wrześniowa ankieta ADP na temat liczby miejsc pracy w sektorze prywatnym w USA
- Ankieta Challengera na temat zwolnień w amerykańskich firmach we wrześniu
- Wrześniowy indeks ISM dla amerykańskiego sektora przemysłowego
- Sierpniowe wydatki budowlane w USA
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Katarzyna Siwek / expander