ECB: stopy procentowe bez zmian
2008-10-02 20:37
Przeczytaj także: USA: Senat uchwalił plan ratunkowy
Czwartkowa decyzja ECB o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie nie miała większego wpływu na decyzje inwestorów - obecnie znacznie większe emocje wywołują informacje zza oceanu, a te bynajmniej nie napawają optymizmem. W Stanach Zjednoczonych Senat przyjął wprawdzie poprawiony projekt ustawy określanej mianem "planu Palusona", lecz ponowne głosowanie Izby Reprezentantów nadal jest wielką niewiadomą. Tymczasem zgodnie z oczekiwaniami dane z rynku pracy pogarszają się z tygodnia na tydzień - bezrobocie w USA sięgnęło najwyższych poziomów od 7 lat. Jakby tego było mało gorsze od oczekiwań okazały się informacje o zamówieniach fabryk (-4 proc., oczek. -2,5 proc.). Indeksy spadały w Europie o ok. 1 proc., a w USA po godzinie handlu straty przekraczały 2 proc. J.C. Trichet stwierdził, że "ryzyko destabilizacji cen zmniejszyło się", lecz nie przekonało to inwestorów do zakupów.WALUTY
Kurs euro przełamał wsparcie w postaci dołka z połowy września br. po tym, jak ECB nie zmienił stóp, ale jego prezes przyznał, że bank rozważał możliwość obniżki. Rynek pieniężny już dyskontuje przyszłe obniżki stóp przez ECB, więc tym tropem poszedł też rynek walutowy. Kurs euro spadł do 1,379 USD - o dwa centy w porównaniu do wczorajszego zamknięcia i o centa w porównaniu do dołka z połowy września. Obecnie kurs euro jest najniższy od połowy września 2007 roku. Śmiało można mówić o zmianie długoterminowego trendu w notowaniach tej pary.
U nas dolar podrożał do 2,48 PLN i także przełamał szczyt z połowy września. Jest teraz najdroższy od lutego. Euro podrożało natomiast do 3,42 PLN, a frank do 2,177 PLN. W przypadku dwóch ostatnich walut do przełamania szczytów sprzed miesiąca jeszcze nie doszło.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce