Rynki finansowe 29.09-03.10.08
2008-10-03 18:25
© fot. mat. prasowe
Europejski Bank Centralny pozostawił główną stopę procentową na najwyższym poziomie od 7 lat (4,25 proc.). Amerykański Senat przyjął poprawioną wersję planu ratunkowego dla rynków finansowych. Ustawa wróci w piątek do Izby Reprezentantów, która odrzuciła pierwotny plan Paulsona. Bezrobocie w USA wynosi 6,1 proc. i jest najwyższe od 7 lat.
Przeczytaj także: Rynki finansowe 22-26.09.08
RYNEK WALUTOWY
Polski rynek walutowy
To był udany tydzień dla inwestorów posiadających waluty w portfelach, a zarazem ciężki dla liczących na umocnienie naszej waluty (zwłaszcza dla kredytobiorców zadłużonych we frankach). "Winę" za osłabienie złotego ponosi dolar, który zyskiwał przez cały tydzień do euro, wobec perspektywy obniżki stóp w ECB. U nas niejasne deklaracje wstąpienia do korytarza ERM2 dopiero po zmianie Konstytucji każą wątpić w szybkie przyjęcie euro w Polsce, co też nie pomagało złotemu. W skali tygodnia dolar podrożał aż o 8,3 proc. do 2,49 PLN i był najdroższy od lutego. Euro podrożało o 1,4 proc. do 3,42 PLN i było najdroższe od czterech tygodni. Frank z kolei podrożał o 3,6 proc. do 2,19 PLN i był najdroższy od kwietnia.
fot. mat. prasowe
Zagraniczne rynki walutowe
Słabe dane z amerykańskiego rynku pracy nadchodziły już od środy, a mimo to dolar umacniał się do euro konsekwentnie przez cały tydzień. Dolarowi trochę pomogła zapowiedź obniżki stóp w strefie euro, ale najbardziej światowa awersja do ryzyka, która pcha inwestorów w stronę amerykańskich obligacji. W sumie w ciągu tygodnia euro straciło do dolara 5,9 proc. i kosztowało 1,375 USD (już 22,5 centa mniej od szczytu w połowie lipca). Było też najtańsze od 13 miesięcy. Euro straciło też prawie 2 proc. do franka, bo okazało się, że inflacja w Szwajcarii nie spada (2,9 proc.), więc i szanse na obniżki stóp w kantorach są niższe.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce