eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeGiełdy europejskie pod presją

Giełdy europejskie pod presją

2008-10-06 11:57

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Analiza techniczna


EUR/PLN
Gwałtowne umocnienie dolara przełożyło się ponownie na notowania złotego. EURPLN ponownie testował 3,44 w pobliżu 76,4% zniesienia fibo. Osłabienie złotego następuje głównie do dolara. Kurs USDPLN przekroczył już 2,52, co oznacza ruch o 25% od minimów z lipca. Ogólna słabość euro ogranicza wahania na EURPLN. W najbliższych dniach spodziewamy się kontynuacji osłabienia złotego. Celem ruchu powinien być szczyt z września przy 3,49. Poziomy te sugerujemy wykorzystywać do zabezpieczeń w terminie do końca roku.

EUR/USD

Piątkowe dane z rynku pracy okazały się gorsze od oczekiwań, wskazując na wyraźne pogorszenie się kondycji amerykańskiego rynku pracy. EURUSD nie zdołał jednak wzrosnąć powyżej 1,39. Korekta nie przekroczyła zatem standardowego poziomu w obecnym trendzie i ceny wróciły do trendu spadkowego. Jedną z przyczyn tak silnego trendu jest gwałtowny proces zamykania "carry trade" widoczny po zachowaniu EURJPY. Utrzymujące się na rynku kłopoty z finansowaniem utrzymują silny popyt na dolary. Zakres ewentualnej korekty nie powinien przekroczyć 1,386, gdzie znajduje się najbliższy opór. Celem obecnego ruchu może być poziom 1,33. Nadchodzący tydzień będzie ubogi w dane makro.
GBP/USD

Funt w ostatnich dniach jest relatywnie silniejszy od euro. EURGBP przebił poziom 0,78, wybijając się dołem z trwającej od kilku miesięcy konsolidacji. Siła funta wynika bardziej ze słabości euro, a główną przyczyną są obawy o kondycję europejskich banków. Gospodarka brytyjska jest bardziej elastyczna od europejskiej chociażby ze względu na możliwość prowadzenia autonomicznej polityki monetarnej (w odróżnieniu od poszczególnych krajów w UE). Banki brytyjskie mogą być nieco lepiej przygotowane na sytuacje kryzysowe, ponieważ gospodarka brytyjska doświadczyła drastycznych spadków cen nieruchomości w latach 90'tych. GBPUSD w dalszym ciągu nie jest w stanie przebić minimum z września. Najbliższym oporem jest 1,7733.

EUR/JPY - USD/JPY

W ostatnich dniach spadki na EURJPY wyraźnie przyśpieszyły potwierdzając długoterminowe odwrócenie trendu na spadkowy. Jen jest tradycyjnie walutą , która korzysta podczas kryzysów i wzrostu zmienności. Jen był jedyną walutą we wrześniu mocniejszą od dolara. W nadchodzących tygodniach można spodziewać się kontynuacji trendu sprzedaży większości walut do jena. Chętnych na "carry trade" trudno znależć przy rynku charakteryzującym się tak dużą niepewnością jak obecnie. Na USDJPY mieliśmy pierwszą próbę przebicia wsparcia przy 103,5. W średnim terminie można spodziewać się przebicia linii szyi i testu poziomu 100.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Wojciech Smoleński / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: