Kryzys finansowy w Europie: problemy Hypo Real Estate
2008-10-06 13:17
© fot. mat. prasowe
Plan Poulsona przeszedł wyboistą drogę legislacyjną w parlamencie, ale to inwestorom nie wystarczyło. Pytanie, czy to "tylko" sprzedaż faktów kupionych jako plotki?
Przeczytaj także: USA: Senat uchwalił plan ratunkowy
W Europie kolejny niespokojny weekend. Tym razem ofiarą nazbyt hojnie udzielanych kredytów padł Hypo Real Estate, któremu będzie musiał pomóc rząd. Rząd niemiecki zagwarantował też wszystkie depozyty bankowe w niemieckich bankach. Wygląda na to, że przed nami kolejne gorące dni, w czasie których przekonamy się jak głęboki jest kryzys finansowy w Europie, który swojego "planu Poulsona" nie ma. Na dalszy plan schodzą tym samym publikacje makro. Warto zwrócić uwagę na przebieg aukcji bonów skarbowych (poniedziałek) i obligacji 10-letnich (środa), aby przekonać się jak postrzegany jest na rynkach polski rząd jako kredytobiorca. W zeszły poniedziałek aukcja była udana.SYTUACJA NA GPW
W piątek notowania na GPW rozpoczęły się od stosunkowo niedużych spadków (po znacznej przecenie na Wall Street w czwartek), które w ciągu dnia były jeszcze pogłębiane. Co ciekawe nastroje poprawiły się w momencie, kiedy z USA nadeszły kolejne złe dane z rynku pracy (gospodarka straciła prawie 160 tys. etatów). Ale nie mogło być inaczej, skoro zwyżką na te dane reagowała też Wall Street. Argumenty zawsze się znajdą - w tym wypadku uznano, że słabe dane z rynku pracy przybliżą obniżkę stóp w Stanach. Tak jakby którakolwiek z poprzednich cokolwiek zmieniała. W każdym razie WIG20 zakończył sesję niemal na tym samym poziomie, na którym ją zaczął, co jest w tych warunkach dobrą wiadomością. Obroty podliczono na 1,1 mld PLN na całym rynku akcji. Podrożały papiery 102 spółek, potaniały 175.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Sesja w Stanach zaczęła się od wzrostu notowań pomimo słabych danych z Departamentu Pracy. Okazało się, że we wrześniu amerykańska gospodarka straciła prawie 160 tys. miejsc pracy w sektorze pozarolniczym. Lecz ta właśnie informacja - jeśli wierzyć serwisom - pchnęła inwestorów do zakupów, ponieważ sądzono, że takie dane mogą nakłonić Fed do nowej obniżki stóp. Od uchwalenia planu Poulsona inwestorzy już tylko sprzedawali akcje, a do końca sesji indeksy giełd amerykańskich oddały całe początkowe zyski. W Azji inwestorzy przejęli się losem banków europejskich. Co prawda plan ratunkowy dla Hypo Real Estate powstał, ale kosztem 68 mld dolarów wyłożonych przez niemieckich podatników. Zatem w Azji spadały notowania banków, a Nikkei stracił 4,2 proc., po tym jak spadł o 9 proc. w zeszłym tygodniu.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce