eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweInwestowanie w obligacje: co należy wiedzieć?

Inwestowanie w obligacje: co należy wiedzieć?

2008-10-08 12:49

Przeczytaj także: Inwestowanie na Catalyst: jakie zalety?

  • obligacje przychodowe — to wierzycielskie papiery wartościowe zabezpieczone strumieniami przychodów z określonego przedsięwzięcia gospodarczego lub majątkiem sfinansowanym ze środków pochodzących z emisji tych obligacji. Taka konstrukcja jest szczególnie atrakcyjna dla inwestycji o charakterze infrastrukturalnym, gdyż te praktycznie nie nadają się do zabezpieczenia długów (trudno zabezpieczyć dług majątkiem wodociągu lub sieci kanalizacyjnej). Jest to zaś znacznie łatwiejsze wtedy, kiedy dane przedsięwzięcie generuje przychody wpływające na odrębny rachunek bankowy.
  • obligacje śmieciowe (junk bonds) — ich emitent nie dysponuje odpowiednio pewnymi aktywami gwarantującymi wykup i właściwą obsługę zaciągniętej pożyczki. Zakup takich obligacji łączy się z dużym ryzykiem. Dlatego emitent oferuje w tym przypadku znacznie wyższe oprocentowanie niż powszechnie oferowane przy sprzedaży obligacji właściwie zabezpieczonych. Są to na przykład obligacje emitowane przez firmy, które borykają się z problemami finansowymi; dla nich emisja obligacji to sposób na zgromadzenie kapitału niezbędnego do poprawy sytuacji finansowej, np. dzięki zamianie długu krótkoterminowego na długoterminowy. Druga grupa obligacji śmieciowych to obligacje emitowane w celu zgromadzenia kapitału na finansowanie ryzykownych przedsięwzięć o wysokiej oczekiwanej stopie zwrotu. Obligacje śmieciowe tego drugiego rodzaju są emitowane głównie w celu zgromadzenia kapitału niezbędnego do finansowania przejęć firm na rynku kapitałowym. Ponieważ obligacje śmieciowe nie są zabezpieczone żadnymi aktywami, obarczone są wysokim ryzykiem i mają charakter czysto spekulacyjny.
Z punktu widzenia inwestorów ważnym wskaźnikiem określającym bezpieczeństwo inwestycji w obligacje jest tzw. rating czyli ocena wiarygodności emitenta, jeśli idzie o spłatę zadłużenia. Rating jest niezależną i obiektywną oceną ryzyka kredytowego podmiotu zaciągającego dług na rynku. Ratingi nadawane są przez wyspecjalizowane agencje na podstawie wszechstronnej analizy sytuacji danego podmiotu, a także otoczenia, w którym oceniany podmiot działa. Każda agencja stosuje własną skalę, według której nadaje oceny, tzn. kwalifikuje obligacje do odpowiedniej grupy. Głównym zadaniem ratingu jest poinformowanie obecnych i przyszłych inwestorów — zarówno krajowych, jak i zagranicznych — o wiarygodności i wypłacalności ocenianego podmiotu. Oceny ratingowe wystawiane są krajom, instytucjom finansowym, firmom, a także np. gminom. Do najbardziej znanych niezależnych agencji ratingowych należą: Standard and Poor’s, Moody’s oraz Fitch.

fot. mat. prasowe




Jeśli interesują cię inne instrumenty inwestowania nadwyżek pieniędzy (nadwyżek, a nie oszczędności), wiele ciekawych informacji znajdziesz w książce „Rynki, instrumenty i instytucje finansowe” pod redakcją naukową Jana Czekaja (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2008). Wszelkie skróty i uzupełnienia za zgodą Wydawcy. Książkę znajdziesz w księgarni internetowej , wpisując w pole wyszukiwarki zwrot „akcje czekaj”.

poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: