Inwestowanie w obligacje: co należy wiedzieć?
2008-10-08 12:49
Przeczytaj także: Inwestowanie na Catalyst: jakie zalety?
- obligacje przychodowe — to wierzycielskie papiery wartościowe zabezpieczone strumieniami przychodów z określonego przedsięwzięcia gospodarczego lub majątkiem sfinansowanym ze środków pochodzących z emisji tych obligacji. Taka konstrukcja jest szczególnie atrakcyjna dla inwestycji o charakterze infrastrukturalnym, gdyż te praktycznie nie nadają się do zabezpieczenia długów (trudno zabezpieczyć dług majątkiem wodociągu lub sieci kanalizacyjnej). Jest to zaś znacznie łatwiejsze wtedy, kiedy dane przedsięwzięcie generuje przychody wpływające na odrębny rachunek bankowy.
- obligacje śmieciowe (junk bonds) — ich emitent nie dysponuje odpowiednio pewnymi aktywami gwarantującymi wykup i właściwą obsługę zaciągniętej pożyczki. Zakup takich obligacji łączy się z dużym ryzykiem. Dlatego emitent oferuje w tym przypadku znacznie wyższe oprocentowanie niż powszechnie oferowane przy sprzedaży obligacji właściwie zabezpieczonych. Są to na przykład obligacje emitowane przez firmy, które borykają się z problemami finansowymi; dla nich emisja obligacji to sposób na zgromadzenie kapitału niezbędnego do poprawy sytuacji finansowej, np. dzięki zamianie długu krótkoterminowego na długoterminowy. Druga grupa obligacji śmieciowych to obligacje emitowane w celu zgromadzenia kapitału na finansowanie ryzykownych przedsięwzięć o wysokiej oczekiwanej stopie zwrotu. Obligacje śmieciowe tego drugiego rodzaju są emitowane głównie w celu zgromadzenia kapitału niezbędnego do finansowania przejęć firm na rynku kapitałowym. Ponieważ obligacje śmieciowe nie są zabezpieczone żadnymi aktywami, obarczone są wysokim ryzykiem i mają charakter czysto spekulacyjny.
fot. mat. prasowe
Jeśli interesują cię inne instrumenty inwestowania nadwyżek pieniędzy (nadwyżek, a nie oszczędności), wiele ciekawych informacji znajdziesz w książce „Rynki, instrumenty i instytucje finansowe” pod redakcją naukową Jana Czekaja (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2008). Wszelkie skróty i uzupełnienia za zgodą Wydawcy. Książkę znajdziesz w księgarni internetowej , wpisując w pole wyszukiwarki zwrot „akcje czekaj”.
oprac. : Wydawnictwo Naukowe PWN