Stopy procentowe w Polsce bez zmian
2008-10-09 12:50
© fot. mat. prasowe
Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych, ale wydała lakoniczny komunikat, w którym zapewniła, że weźmie pod uwagę obecne wydarzenia na następnym posiedzeniu.
Przeczytaj także: Indeks Nikkei spadł o 9,4 proc.
Te obecne wydarzenia, to przede wszystkim skoordynowana akcja największych banków centralnych, które wczoraj zgodnie obniżyły stopy procentowe w swoich krajach. RPP nie poszła ich śladem i w zasadzie nie ma się co dziwić. Nagła obniżka stóp procentowych w Polsce mogłaby wywołać falę paniki, a przecież i tak sytuacja jest nerwowa. Robocze spotkanie odbył też Komitet Stabilności Finansowej (w jego skład wchodzą przedstawiciele MF, NBP i KNF). Komitet uznał, że sytuacja na rynku finansowym w Polsce jest stabilna i nie ma zagrożeń dla systemu finansowego.SYTUACJA NA GPW
Za nami sesja o jednej z największych zmienności w historii. Zaczęliśmy od sporej przeceny, która była reakcją na paniczną wyprzedaż akcji na giełdach azjatyckich. Ta część notowań sprowadziła WIG20 do 2072 pkt - nowego minimum bessy i już tutaj pojawiły się spore obroty. Następnie mieliśmy krótką fazę uspokojenia, a nawet nieśmiałe zakupy ze strony spekulantów. Po południu zakupy nasiliły się, kiedy banki centralne na świecie obniżyły stopy procentowe.
WIG20 zdołał nawet wyjść na plus, by w następstwie realizacji zysków ponownie spadać o ponad 2 proc. Końcówka przyniosła kolejny zryw kupujących liczących na dobrą sesję w USA. Obroty na całym rynku akcji podliczono na 2,1 mld PLN. Ze względu na zmienność i spore obroty można wczorajszą sesję uznać za dzień odwrotu, ale oczywiście sytuacja daleka jest od jednoznaczności.
Podrożały akcje 59. spółek, potaniały 251.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Osiem brytyjskich banków (m.in. Barclays, RBS, HSBC, HBOS czy LLoyds) w zamian za akcje uzyskało niezbędną do kontynuowania bieżących operacji pomoc rządu (50 mld funtów). Siedem banków centralnych z całego świata obniżyło stopy procentowe o 50 pkt. bazowych. Szósty dzień z rzędu taniały akcje na nowojorskim parkiecie. Pięć lat temu indeks największych spółek notowanych na Wall Street DJIA znajdował się na obecnym poziomie - każdy, kto kupił później akcje i trzyma je do dziś, jest już na minusie.
O 41 proc. spadły w ciągu roku światowe rynki akcji - odpłynęło z nich 25,9 bilionów USD. Trzeci dzień z rzędu zmienność notowań określająca często ryzyko inwestycji (mierzona indeksem VIX) pobiła rekord wszechczasów. Rosyjski parkiet MICEX został wstrzymany drugi raz w tym tygodniu - tym razem z powodu zbyt silnych wzrostów. Dokładnie jeden rok temu odnotowaliśmy ostatni szczyt hossy.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, prognozy giełdowe, WIG20, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami