Słabszy kurs dolara
2008-10-09 13:19
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Jest to kolejna próba poprawienia sentymentu na rynku, ale według nas nie powstrzyma to procesów recesyjnych, które obecnie mają miejsce. Rynki akcji spadają ponieważ inwestorzy antycypują znaczące pogorszenia się wyników korporacji. Spadki szerokiej gamy aktywów przełożą się w bardzo konkretny sposób na konsumpcję w USA. Od kilku miesięcy wyraźnie spada dynamika kredytów udzielanych przez banki oraz zaciąganych przez konsumentów.W gospodarce uzależnionej od kredytu taki proces ma bardzo deflacyjny charakter i będzie wpływał negatywnie na gospodarkę. Spadek popytu wewnętrznego w USA pogorszy wyniki producentów eksportujących na rynek amerykański i zmniejszy popyt na surowce na całym świecie. Oczywiście w pewnym momencie będziemy świadkami większego odbicia ze względu na generalne wyprzedanie rynków. Taki moment może być już bliski - rynki często zachowują się mocno w okresie październik - grudzień.
Dolar od kilku dni przestał się umacniać do euro, być może ze względu na konsekwencje uchwalonego planu Paulsona. Sceptycyzm inwestorów co do skuteczności 700 mld pakietu ratunkowego dla banków wynika m.in. z gigantycznej wartości aktywów w których posiadaniu są banki. Część analityków spodziewa się, że w ostatecznym rozrachunku koszt planu będzie musiał wzrosnąć do kilku bilionów dolarów.
Będzie to miało negatywne konsekwencje dla dolara i amerykańskiego długu. Ostatnio zwraca uwagę nietypowe zachowanie kontraktów na 10 letnie obligacje amerykańskie (ZNZ8). Zazwyczaj przy panicznych wyprzedażach na akcjach kontrakty te rosły - rentowności spadały, bo inwestorzy kupowali obligację jako bezpieczną alternatywę. Wczoraj kontrakty na obligacje gwałtownie spadły w reakcji na ogłoszoną obniżkę stóp. Jest to być może kolejny sygnał, że inwestorzy obawiają się skokowego wzrostu inflacji w USA ze względu na obecną politykę amerykańskiego banku centralnego oraz rządowych interwencji.
Złoty kolejny raz obronił poziom 3,50 do euro. Słabszy dolar poprawił nieco sentyment na rynku. Szerokie zakresy powinny utrzymać się jeszcze przez dłuższy czas.
Najważniejsze wiadomości
- PL: Eurostat: Tempo wzrostu PKB w II kwartale wyniosło 6,1% w skali roku oraz 1,5% licząc kwartał do kwartału.
- E-Z: PKB dane końcowe q/q: -0.2%, prognoza: -0.2%, wartość poprzednia: 0.7%. PKB dane końcowe r/r: 1.4%, prognoza: 1.4%, wartość poprzednia: 2.1%.
- UK: Produkcja wytwórcza spadła w sierpniu o 0,4% w ujęciu miesiac do miesiaca i o 1,9% w skali roku.
- CA: Ilość rozpoczętych budów: 217.6k wobec oczekiwań na poziomie 209k. Poprzednia wartość: 211k.
- GE: Produkcja przemysłowa m/m: 3.4%, prognoza: -0.4%, wartość poprzednia: -1.8%. Produkcja przemysłowa r/r: 1.7%, prognoza: -2.9%, wartość poprzednia: -0.6%.
- PL: Zdaniem MF na koniec 2008roku inflacja może spaść poniżej 4% z 4,8% w sierpniu.
- PL: Wiceminister finansów powiedziała, że Polska nie powinna zwlekać z wejściem do systemu ERM-2, ponieważ złoty jest w trendzie aprecjacyjnym.
- SK:Słowacki rząd postanowił w środę, że będzie gwarantować depozyty bankowe w pełnej wysokości.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : A. Jacewicz, W. Smoleński / Dom Maklerski IDM S.A.