USA czeka na ważne dane makro
2008-10-13 12:44
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Ponadto banki brytyjskie mają być dokapitalizowane przez rząd na kwotę 37 miliardów funtów. Z kolei w celu zaspokojenia dużego popytu na dolary ECB i Bank Anglii wprowadził nieograniczony dostęp do kredytu w dolarze, co powinno uspokoić wahania kursowe. Jeden z analityków, zapytany o ocenę planu, określił proponowane rozwiązania jako "wyciągnięcie ciężkiej artylerii".Te wszystkie działania powinny uspokoić rozstrojone rynki i niewątpliwie "kupują" trochę czasu potrzebnego na wprowadzenie nowych regulacji systemowych i na restukturyzację systemu bankowego. W najbliższych miesiącach można spodziewać się kolejnych fuzji między bankami.
Euro odreagowuje ostatnią przecenę. Wprowadzony przez banki centralne nieograniczony dostęp do dolara powinien ograniczyć presję kursową. Być może teraz rynki będą mogły się znowu skupić na danych makroekonomicznych, chociaż poziom zmienności wycenianej przez opcje walutowe utrzymuje się na historycznych rekordach. W przypadku trwalszego uspokojenia zmienność powinna wejść w trend spadkowy.
W tym tygodniu publikowana będzie seria istotnych danych makro. Najważniejsze będą dane o sprzedaży detalicznej, inflacji CPI oraz dynamice produkcji przemysłowej z USA; z Eurolandu - inflacja CPI oraz produkcja przemysłowa.
Złoty umacnia się w reakcji na poprawę nastrojów na rynkach finansowych. Duża zmienność i silna korelacja z EURUSD utrzymują się. We wtorek rynek zapozna się z wskaźnikiem CPI oraz danymi o podaży pieniądza za wrzesień, natomiast w środę publikowane będą dane o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu.
Najważniejsze wiadomości
- PL: Zdaniem ministra finansów wejście Polski do sterfy euro w 2011 to cel ambitny ale realistyczny. Formalne przyjęcie europejskiej waluty nastąpiłoby 1 stycznia 2012r.
- US: Bilans handlu zagranicznego za Sierpień: - 59.1 mld USD
- US: Zapasy w hurtowniach wzrosły we wrzesniu o 0,8% wobec oczekiwań na poziomie 1,4%.
- GE: Indeks cen hurtowychwe wrześniu: 5,8% wobec 7,4% w poprzednim okresie.
- GE: Rachunek obrotów bieżących: 7,3mld. euro wobec 11.8mld w poprzednim okresie.
- US: Zapasy ropy naftowej: 8123k, wartość poprzednia: 2200k.
- PL: Wiceminister finansów powiedziała, że Polska nie powinna zwlekać z wejściem do systemu ERM-2, ponieważ złoty jest w trendzie aprecjacyjnym.
- GE: Ceny w imporcie w sierpniu:-2,5% wobec 7,4% w poprzednim okresie.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
![Eurodolar – niedaleko silnych oporów Eurodolar – niedaleko silnych oporów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/komentarz-walutowy/Eurodolar-niedaleko-silnych-oporow-132908-150x100crop.jpg)
oprac. : Wojciech Smoleński / Dom Maklerski IDM S.A.