Rynkowe stopy procentowe spadną?
2008-10-14 12:23
© fot. mat. prasowe
Europejskie rządy przeznaczyły na gwarancje dla pożyczek międzybankowych łącznie ponad 1 mld euro. W USA rząd dokapitalizuje akcje dziewięciu największych banków.
Przeczytaj także: Rynki finansowe czekają na szczegóły planu
Ta operacja powinna wystarczyć do poprawy sytuacji na rynku pieniężnym, a co za tym idzie rynkowe stopy procentowe mogą zacząć spadać. Pierwszych efektów możemy oczekiwać już dziś, a jeśli cała operacja się powiedzie, może przełożyć się także na powrót zaufania na rynku kredytów hipotecznych w Polsce. Także dlatego, że dziś spodziewamy się ujawnienia szczegółów planu działania NBP w celu poprawienia płynności na rodzimym rynku. Dziś poznamy także inflację za wrzesień (oczekiwania 4,4 proc.) oraz indeks zaufania inwestorów w Niemczech (ZEW ma spaść do minus 51 pkt) i produkcję przemysłową w strefie euro za sierpień (oczekiwany spadek o 1,6 proc. r/r).SYTUACJA NA GPW
Niestety kilkunastoprocentowe zwyżki, które stały się udziałem giełd amerykańskich ominęły wczoraj warszawską giełdę. Nie mieliśmy nawet kilkuprocentowych wzrostów oglądanych w Europie Zachodniej. WIG20 zadowolił się wzrostem o 1,2 proc. Inwestorzy nieufnie podeszli bowiem do możliwości odbicia, a szczególnie nieufnie potraktowali sektor bankowy. Ale przecież polskie banki nie są objęte planem ratunkowym, dziś dopiero poznamy szczegóły zaplanowanych przez NBP działań - nie było powodu, żeby akcje krajowych banków windować, a bez nich o silny wzrost WIG20 jest na naszej giełdzie trudno.
Obroty nieco spadły, ale utrzymały się na wysokim poziomie - podliczono je na prawie 1,6 mld PLN. Podrożały akcje 240 spółek, potaniały 70. Najlepiej poradził sobie WIG-Media zyskując 6,2 proc., najsłabiej WIG-Deweloperzy, który spadł o 4,7 proc.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Wszystkie amerykańskie indeksy wystrzeliły w poniedziałek w górę - po rozpoczęciu notowań wzrostami rzędu 3-4 proc. było już tylko lepiej. Ostatecznie wiadomości o ogromnych środkach przeznaczonych przez Niemcy, Francję i Wielką Brytanią na ratowanie rynków finansowych, skłoniły inwestorów do odkupowania akcji, które w ubiegłym tygodniu wyrzucano z portfeli najchętniej od 75 lat - wszystkie najważniejsze indeksy z Wall Street zyskały ponad 11 proc. Walory Morgan Stanley podrożały aż o 87 proc., ponieważ za 9 mld USD japońska instytucja finansowa kupiła 21 proc. udziałów w banku.
Azjatyckie rynki kontynuowały we wtorek odrabianie strat i rosły o ok. 2-4 proc., lecz wyjątkiem była giełda w Tokio, która w poniedziałek była zamknięta i do nadgonienia innych parkietów miała znacznie większy dystans. Tamtejszy NIKKEI zakończył pierwszą w tym tygodniu sesję zwyżką o 14,2 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, prognozy giełdowe, WIG20, komentarz walutowy, giełdy światowe, surowce, obroty akcjami