Przeczytaj także:
Sprzedaż obligacji skarbowych XI 2016
Oprocentowanie obligacji detalicznych dwuletnich w kolejnych miesiącach 2008 r. (proc.)
Oprocentowanie obligacji detalicznych dwuletnich w kolejnych miesiącach 2008 r. (proc.)
Kliknij, aby przejść do galerii (5)
Według danych DM PKO BP, papiery dwuletnie kupiło we wrześniu około 12 tys. osób. Ponad 42 proc. popytu wygenerowały osoby, które skorzystały z opcji zamiany zapadających papierów na nowe, korzystając przy tym z 10-gr dyskonta. - To dowód na to, że osoby, które wcześniej inwestowały w skarbowe papiery wartościowe, chcą robić to dalej, ponieważ uznały, że jest to dla nich optymalny wybór – mówi Anna Suszyńska, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. Typowy inwestor kupował przeciętnie około 500 sztuk „dwulatek”. W dalszym ciągu statystyki sprzedaży pokazują, że wśród nabywców „dwulatek” jest więcej kobiet, niż mężczyzn (inaczej, niż w przypadku innych typów obligacji). Jednak średnia suma, jaką inwestują kobiety, jest mniejsza, niż wśród mężczyzn. We wrześniu najwięcej papierów (21,8 proc.) znalazło nabywców w województwie mazowieckim.
Rynkowe „trzylatki”
Oprocentowanie obligacji detalicznych trzyletnich w kolejnych miesiącach 2008 r. (proc.)
Oprocentowanie obligacji detalicznych trzyletnich w kolejnych miesiącach 2008 r. (proc.)
Kliknij, aby przejść do galerii (5)
Wrześniowa sprzedaż „trzylatek” serii TZ0811, oprocentowanych na poziomie 6,24 proc, sięgnęła 17,4 mln zł, w porównaniu do 86,2 mln zł w sierpniu br., kiedy na rynek trafiły pierwsze papiery z tej serii. – To typowy wynik. Największa sprzedaż odnotowywana jest bowiem w pierwszym miesiącu oferty, kiedy równolegle ze sprzedażą, dokonywana jest również zamiana obligacji trzyletnich wykupywanej serii na nową, na podstawie dyspozycji złożonych przez klientów – ocenia Małgorzata Jabłońska, Dyrektor Sprzedaży Domu Maklerskiego PKO BP.
„Trzylatki” jako jedyne ze wszystkich typów papierów skarbowych oferowanych inwestorom detalicznym mają charakter rynkowy. Oznacza to, że można nimi obracać na Giełdzie Papierów Wartościowych lub na rynku MTS-CeTO. Rynkowy charakter wynika również z faktu, że w kolejnych półrocznych okresach oprocentowanie obligacji wyznaczane jest na bazie stawki międzybankowej WIBOR 6M. Seria TZ0811 będzie oferowana jeszcze do końca października.