eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeDane makro bez wpływu na kurs dolara

Dane makro bez wpływu na kurs dolara

2008-10-17 12:11

Dane makro bez wpływu na kurs dolara

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wczorajszy dzień przyniósł handel w zakresie na dolarze, głównie za sprawą dużej zmienności nastrojów na rynku. Waluta amerykańska na zmianę traciła i zyskiwała na wartości względem euro.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Dane makroekonomiczne w dalszym ciągu mają niewielki wpływ na notowania dolara. Słabe dane na temat dynamiki produkcji przemysłowej oraz niski odczyt indeksu Fed z Filadelfii nie przyczyniły się do osłabienia waluty amerykańskiej, która w ostatnim czasie głównie reaguje na zmiany w nastrojach na rynkach akcji. Ryzyko decyduje o kierunku ruchu cen na rynku walutowym. Wzrost niepewności powoduje spadki na giełdzie i ucieczkę do bardziej bezpiecznych aktywów, co przyczynia się do aprecjacji USD. Wszelkie odbicia n rynkach akcji i chwilowy powrót optymizmu działa na niekorzyść dolara.

Pomimo zamknięcia europejskich indeksów na minusie, inwestorzy w USA w końcówce sesji przystąpili do zakupów akcji. Jeśli w dniu dzisiejszym utrzyma się ten optymizm, stopy z rynku międzybankowego będą kontynuowały powolny spadek, a inwestorzy w dalszym ciągu będą widzieli okazję do zarobku na tanich akcjach, to jest szansa na korektę na dolarze. Zdaniem szefa brytyjskiego nadzoru finansowego minęło już ryzyko załamania w globalnym sektorze bankowym po skoordynowanej interwencji rządów, jednak świat odczuje jeszcze gospodarcze skutki zawirowań w tym sektorze.

Ciekawsze publikacje makroekonomiczne w dniu dzisiejszym zaczynają się od godziny czternastej. Z Polski poznamy dynamikę produkcji i inflację PPI, natomiast z USA zostaną opublikowane dane z rynku nieruchomości. W dalszym ciągu monitorowalibyśmy giełdy – utrzymanie się nieco lepszych nastrojów stwarza szanse na ruch korekcyjny na dolarze, jednak na razie nie ma ku temu symptomów.

Najważniejsze wiadomości

  • US: Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych spadła w ubiegłym tygodniu do 461 tys. z 477 tys. po korekcie tydzień wcześniej.
  • US: Inflacja bazowa CPI: 0,1%m/m i 2,5%r/r wobec oczekiwań na poziomie 0,2% m/m i 2,5% r/r. Poprzednia wartość: 0,2%m/m i 2,5%r/r.
  • US: Inflacja CPI: 0,0%m/m i 4,9%r/r. Poprzednia wartość: -0,1%m/m i 5,4%r/r. Oczekiwano: 0,1%m/m i 5,1%r/r.
  • US: Produkcja przemysłowa we wrześniu: -2,8%m/m wobec oczekiwań na poziomie 0,9%m/m. Poprzednia wartość: -1,1%m/m.
  • US: Indeks Filadelfia FED: -37,5pkt., prognoza: -9,4pkt., wartość poprzednia: 3,8pkt.
  • US: W sierpniu napłynęło do USA $14mld kapitału długoterminowego netto. Poprzednia wartość: $6,1mld wobec oczekiwań na poziomie $28,8mld.
  • Switz: Indeks ZEW dotyczący oczekiwań ekonomicznych ukształtował się w październiku na poziomie -91,1pkt. Poprzednia wartość: -44,4pkt.
  • GE: Rząd Niemiec skorygował w dół prognozę wzrostu gospodarczego z 1,2% do 0,2% w 2009 roku.

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: