LIBOR w dół, a inflacja bazowa rośnie
2008-10-21 20:45
© fot. mat. prasowe
Trzymiesięczny LIBOR dla euro spadł dziś o 3 pkt bazowe i tym samym znalazł się na najniższym poziomie od 12 września - daty poprzedzającej upadek Lehman Brothers.
Przeczytaj także: Inflacja bazowa wzrośnie?
Widać zatem, że plan wspomagania rynku pieniężnego przez gwarancje rządowe rzeczywiście działa (choć należy też pamiętać, że znacjonalizowane częściowo banki mogą mieć mniej skrupułów w udzielaniu pożyczek niż całkowicie komercyjne podmioty). Stopa over/night dla dolara spadła do 1,28 proc. (o 23 pkt) i po raz pierwszy od trzech tygodni znalazła się poniżej stopy O/N w banku rezerw federalnych 1,50 proc.) Polaków zadłużonych we frankach najbardziej interesuje spadek trzymiesięcznego LIBORu dla CHF do 3,07 proc. A zadłużonych w złotych wzrost inflacji bazowej netto po wyłączeniu cen żywności i energii do 2,9 proc. (z 2,7 proc.). Obniżki stóp w Polsce prędko raczej nie zobaczymy.SYTUACJA NA GPW
Wzrost indeksu WIG20 o 2,4 proc. trudno uznać za mało satysfakcjonujący wynik w momencie, gdy Europa Zachodnia tuż przed godz. 17 znalazła się na minusie. Niedosyt jednak mają inwestorzy, którzy obserwowali notowania na bieżąco, ponieważ podczas wtorkowej sesji indeksy znajdowały się nawet 5 proc. powyżej poziomów z poniedziałku. Tak dynamiczny zwrot rynku nie jest tym, czego giełda potrzebuje obecnie najbardziej - znacznie korzystniejszym scenariuszem byłoby unormowanie olbrzymich wahań kursów nawet gdyby miało to oznaczać kilkutygodniowy postój na obecnych poziomach. Największym zainteresowaniem cieszyły się akcje Telekomunikacji Polskiej, chociaż większość z 570 mln PLN obrotów wygenerowanych przez spółkę wynikała z jednej dużej transakcji pomiędzy funduszami inwestycyjnymi. Bardzo zróżnicowane notowania banków pokazują, że po wyprzedaży całego sektora rozpoczyna się selekcja najbardziej atrakcyjnych spółek.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce