Kurs dolara wciąż się umacnia
2008-10-22 11:57
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Dodatkowo słabe dane makroekonomiczne napływające z gospodarek wzmagają spekulacje, że banki centralne będą zmuszone do agresywnych obniżek stóp procentowych w celu pobudzenia gospodarki. Dodatkowo większe pole do manewru w kwestii polityki monetarnej mają inne gospodarki niż USA. Obawy o kondycję gospodarki światowej powodują spadki na giełdach, co przekłada się mocniejszego dolara i jena.Dodatkowo wczorajsza wypowiedź Mervyn’a Kinga miały bardzo gołębi ton. Gubernator powiedział, że Wielka Brytania ma do czynienia z najgorszym kryzysem bankowym od czasów I wojny światowej, co najprawdopodobniej popchnie gospodarkę w fazę recesji, co wymaga natychmiastowych działań by utrzymać inflacje blisko celu Banku Anglii. Zdaniem Kinga nadchodzące informacje z gospodarki były jednymi z najgorszych w tak krótkim okresie czasu, dlatego też możemy spodziewać się dalszego spadku cen na rynku nieruchomości, a także deprecjacji funta.
Obawy o to, że kryzys kredytowy dotknie kraje Europy Środkowo- Wschodniej powoduje odpływ kapitału z rynków wschodzących i tym samym wywołuje silną presję na złotego. Do tego dochodzi kwestia Węgier, których problemy negatywnie rzutują na wizerunek całego regionu. W takiej sytuacji, gdy mamy do czynienia z powrotem kapitałów do USA i brakiem stabilizacji na rynkach złoty powinien się dalej osłabiać.
W dniu dzisiejszym uwaga inwestorów powinna być skupiona na publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia BoE oraz danych na sprzedaży detalicznej z Kanady. W obecnej sytuacji najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest dalsze umocnienienie waluty amerykańskiej, która pozostaje w silnym trendzie wzrostowym. Indeks dolarowy w szybkim tempie zbliża się do maksimum lokalnego z 2005r. na wykresie w skali miesięcznej.
Najważniejsze wiadomości
- CA: Decyzją banku Kanady główna stopa procentowa w październiku została ustalona na poziomie 2,25%. BoC zdecydował sięna obniżę o 25pb.
- US: Sprzedażw sieciach handlowych w październiku wzrosła o 0,9% w skali roku.
- US: Indeks wskaźników wyprzedzających gospodarkę wzrósł we wrześniu o 0,3%.
- UK: Podaż pieniądza M4 m/m: 1.4%, prognoza: 0,9%. Podaż pieniądza M4 r/r: 12,2%, prognoza: 11%.
- HU: Bank Centralny Węgier pozostawił stopy procentowe bez zmian.
- NZ: Inflacja CPI ukształtowała się w 3 kwartale na poziomie 1,5% licząc kwartał do kwartału. Poprzednia wartość: 1,6%.
- PL: Według nowej miary inflacji prez NBP inflacja bazowa wyniosła we wrześniu 2,9%.
- PL: Inflacja netto po wyłączeniu żywności i paliw ukształtowała się we wrześniu na poziomie 4,3%.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : Anna Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A.